KONYA’DAKİ KAMU KURUMU YÖNETİCİLERİNDEN ATIKSU ARITMA TESİSİNE TEKNİK GEZİ

           Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir, İlbank Konya Bölge Müdürü Yüksel Demirci, MEVKA Genel Sekreteri İhsan Bostancı, Konya Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Ergin ve DSİ Konya Bölge Müdürü Ali Fuat Eker’i Konya Atıksu Arıtma Tesisleri’nde ağırladı.

            Konya’daki kamu kurumu yöneticileri, Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Konya Atıksu Arıtma Tesisleri’ne teknik bir gezi gerçekleştirdiler.

            Teknik geziye İlbank Konya Bölge Müdürü Yüksel Demirci, MEVKA Genel Sekreteri İhsan Bostancı, Konya Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Ergin ve DSİ Konya Bölge Müdürü Ali Fuat Eker katıldı. Atıksuların arıtımı sırasında oluşan çamurların stabilizasyonu amacıyla yapılan çamur arıtımını gözlemleyen heyet, yoğunlaştırılan arıtma çamurlarının, anaerobik (havasız) çamur çürütücülerde biyolojik olarak nasıl stabil hale getirildiği ve bu üniteden çıkarılan çamurların susuzlaştırılarak nasıl bertaraf edildiğini de incelediler.

Atıksuyun hangi evrelerden geçerek kullanıma kazandırıldığı ile ilgili KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir’den bilgi alan heyet, sırasıyla; kaba ızgara, giriş pompa istasyonu, ön çökeltme havuzları, havalandırma havuzları, son çökeltme havuzları, çamur yoğunlaştırma havuzları, anaerobik çamur çürütme tankları, biyogaz depolama tankları, ısı merkezi ve enerji geri kazanım ünitesi, çamur susuzlaştırma tesisi ve çamur pompa istasyonlarını gezdiler.

            Arıtma gazının biyolojik olarak stabilizasyonu sırasında ortaya çıkan biyogazların, filtreleme ve desülfürüzasyon ünitelerinden geçirilerek arıtıldığını anlatan KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir, arıtılmış biyogazın, enerji üretimi için depolandığını kaydetti. Ortalama yüzde 65 metan içerikli biyogazın, kojenerasyon ünitelerinden geçirilerek, ısı ve elektrik enerjisine dönüştürüldüğünü ve anaerobik çürütücülerde üretilen biyogazdan elde edilen 2 MW/saate yakın enerji üretimiyle maliyette önemli bir tasarruf sağlandığını ifade eden Demir, bu şekilde 8 bin konutun elektrik ihtiyacının tamamını karşılayacak enerjinin üretildiğini sözlerine ekledi.

10-11-2020 10:03

Fotoğraflar


Tüm Hakları Saklıdır.