Haber Detayı
31 Aralık 2018

KOSKİ BELEDİYECİLİK HİZMETLERİNİN SESSİZ LOKOMOTİFİDİR

   Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Bölge Hizmetleri Değerlendirme Çalıştayı’nda konuşan KOSKİ Genel Müdürü Ercan Uslu, belediyecilik hizmetlerinin sessiz lokomotifi su ve kanalizasyon idareleridir, yaptıkları hizmetler genel itibariyle yer altında olduğu için görünmez. Ama önemli değil. Biz hizmetimizi yapalım, balık bilmese de Halık bilir” dedi.

Su ve kanalizasyon hizmetlerini daha ileriye taşımak üzere Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından Bölge Hizmetleri Değerlendirme Çalıştayı düzenlendi. 28 ilçeyi kapsayan bölge hizmetlerinde mevcut durumların istişare edildiği çalıştaya 12 bölge şube müdürü ve alt bölge sorumlularının yanı merkezdeki KOSKİ yöneticilerinin tamamı katıldı. Genel Müdürlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştayda, iki gün boyunca 6360 Sayılı Kanunla birlikte Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanına giren ilçelerin eksikleri ve çözüm önerileri konuşuldu.

HAKKA, HUKUKA UYGUN HAREKET ETMELİYİZ

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan KOSKİ Genel Müdürü Ercan Uslu, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet alanlarında daha nitelikli hizmetlerin verilebilmesi için istişare toplantılarının sıklaştırılmasının faydalı olacağına dikkat çekti. Uslu, “Yeni bağlanan ilçe ve mahallelerimizde hizmet kalitesini artırmak, kamu kaynaklarını verimli harcamak bizim en büyük sorumluluğuz. Bunun bilincinde olarak önümüzdeki 5 yılın planlamasını daha düzgün yapmamız gerekiyor. Yurttaşlarımıza karşı bir başka sorumluluğuz da hak ve hukuka uygun hareket etmek.  Aldığımız maaşın hakkını vermemiz lazım. Tüm bu makamlar gelip geçici. Ne bizim birbirimize ne de yurttaşlarımıza hak geçmesin” dedi.

ÇİFTÇİLER İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMALIYIZ

Yeni yayımlanan tarım ve hayvancılık teşviklerine değinen Uslu, “Bu konuda Konya bölgesinde tarım ve hayvancılıkla uğraşanlara yüzde 50 teşvik olacağı ifade edildi. Geçen yıl yaklaşık 11 noktada su ile ilgili sorun yaşanmıştı. Tüm bunları analiz ettiğimizde öngörülemeyen sayıda büyükbaş hayvan yetiştiriciliğiyle karşılaştık. Önümüzdeki yıllarda da bunlarla karşılaşacağız gibi görünüyor. Bunları önceden belirlemek, öncelik vermek, mümkünse çiftçilerimizin problemlerini çözmek adına KOSKİ olarak üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor. Tabii ki bizim direk ilgi alanımızda olmasa da bir çözüm yolu önermek açısından bu istişarelerin büyük faydası olacak. İnsanlara, hayvancılık veya tarımsal sulama hizmeti benim görevim değil, DSİ’den su tahsisi al demek uygun değil. Bahçesine evine kadar su geldiği için hayvancılığı da orada yapıyorsa bu insanlarımız suyu kullanıyor. Tabii su fiyatları da mahallelerimizde, köylerde çok düşük olduğu için mahsur görmüyor. Zaman zaman düşük kodlarda çok su kullanılıyor. Üst kodlarda su yetmezliğiyle karşılaşıyoruz. İnşallah bunları detaylı bir şekilde görüşerek gereken çalışmaları yapalım ve şehrimize faydalı olalım” diye konuştu.

BİZ HİZMET EDELİM, BALIK BİLMESE DE HALIK BİLİR

Şehirlerdeki en önemli yükü su ve kanalizasyon idarelerinin omuzladığını ve belediyelerin gizli kahramanlarının su ve kanalizasyon idareleri olduğunu belirten Uslu, “6360 Sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanunu’nun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Konya’da verilen hizmetler oldukça memnuniyet verici düzeydedir. Ben bu zamana kadar yapılan çalışmalardan memnunum. Zaten belediyecilik hizmetlerinin sessiz lokomotifi su ve kanalizasyon idareleridir. Her ne kadar topluca dile getirilemese de de bu böyledir. Çalışmalarımız daha çok yerin altında olduğu için göze görünmez. Ama biz hizmetle yükümlüyüz, görünmese de olur. Önemi yok. Bu iyiliği yaparak denize atıyoruz. Balık bilmese de Halık biliyor” ifadelerini kullandı.

Haber Fotoğrafları

SON HABERLER

  • KONYA SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ KONYA SU VE...Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğünün 2019 yılı ilk Olağan Genel Kurulu yapıldı. [...]
  • KOSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN İLAN OLUNUR
KOSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN... [...]