ZEHİRLENME ŞÜPHESİ ŞOK GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARDI


Zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan öğrencilerin sudan zehirlendikleri yönündeki ifadeleri üzerine KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmada, şok bir gerçek ortaya çıktı. 15 Temmuz öncesi FETÖ bağlantılı bir özel okul olan, daha sonra ise devlet okuluna dönen bir eğitim kurumunda şehir şebekesinden bağımsız açılan bir kuyuyla su temin edildiği tespit edildi.

Selçuklu ilçesi Şehit Abdullah Tayip Olçok İmam Hatip Ortaokulu’nda 29 öğrencinin zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılması üzerine hemen okula sevk edilen Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri, akredite laboratuvarında incelenmek üzere su numunesi aldı. Numuneler üzerinde yapılan incelemelerde suyun klorlanmadığını tespit eden KOSKİ ekipleri, suyun şehir şebekesine bağlı olmadığından şüphelenerek tekrar ayrıntılı inceleme yaptılar. Ayrıntılı incelemeye KOSKİ Genel Müdürü bizzat katıldı.

KOSKİ ekipleri, 15 Temmuz 2015 tarihinden önce FETÖ bağlantılı bir özel okul olarak faaliyet gösteren söz konusu eğitim kurumunda şehir şebekesinden mi yoksa kendi açtıkları kuyudan mı içme suyu temin ettiklerini araştırdı. Yapılan incelemede suyun kendi kuyularından temin edildiği, kuyunun da bordür taşlarla gizlendiği tespit edildi. Hijyenden uzak, kontrolsüz olarak musluklara verildiği görülen suyun, ciddi tehlike oluşturması dolayısıyla KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından okula ait olan kuyu hattı tamamen iptal edildi. Şehir şebekesinden beslenmesi sağlanan okulun, depo ve iç şebekesinde dezenfeksiyon çalışması yapıldı.

Zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan öğrencilerin ise sağlık durumlarının iyi olduğu, herhangi bir zehirlenme yaşamadıkları öğrenildi. Tahlilleri temiz çıkan öğrenciler, taburcu işlemleri yapılarak evlerine gönderildi.

20/10/2017