SU SORUNU YAŞAYAN YERLEŞİM YERLERİ SAĞLIKLI SUYA KAVUŞUYOR


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, bu yıl şu ana kadar 11 ilçenin 60 farklı noktasında toplam 9 bin 845 metre sondaj yaparak 802 litre/saniye debili su temin etti. KOSKİ, su temin çalışmalarına yıl sonuna kadar devam edecek.


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, susuzluk, su yetmezliği ve sağlıksız su problemi yaşayan mahalle ve ilçe merkezlerine sağlıklı ve kesintisiz içme suyu ulaştırıyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yaşanan aşırı kuraklığa rağmen su hizmetlerinin genele yayılması ve Konya’da bulunan tüm yerleşim birimlerinin suya kavuşması amacıyla sondaj çalışmalarının sürdürüldüğünü ifade ederek, bu yıl şu ana kadar 11 ilçede 60 farklı noktada ortalama 160 metre derinliğinde kuyu açıldığını, yıl sonuna kadar da çalışmaların devam edeceğini belirtti.

SAĞLIKLI SUYA KAVUŞTULAR

Sağlıklı içme ve kullanma suyu temini için sondaj gerçekleştirilen bölgelerdeki sorunların nedenleriyle birlikte kategorize edildiğini belirten Başkan Akyürek, “KOSKİ Genel Müdürlüğümüz, muhtelif bölgelerde yüksek miktarda nitrat, arsenik, mangan, alüminyum ve bor olması nedeniyle yeni kuyular açmıştır. Böylece söz konusu 32 yerleşim yerinde vatandaşlarımız, sağlıklı, kesintisiz ve sürekli içme ve kullanma suyuna kavuşturulmuştur ” dedi.

SU AZLIĞI SONA ERDİ

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen sondaj çalışmaları kapsamında suyu yetersiz bölgelerde de kuyu açıldığını ifade eden Başkan Akyürek, “Su azlığı ve susuzluk sorunu yaşayan 28 yerleşim merkezinde gerçekleştirilen kuyu açım çalışmalarında da sona gelinmiştir. Su azlığı ve sağlıksız su probleminden dolayı bu yıl şu ana kadar 11 ilçede, 60 farklı noktada toplam 9 bin 845 metre sondaj açılmış ve toplam 802 litre/saniye debili su temin edilmiştir” diye konuştu.

SONDAJ AÇILAN YERLER

Akören ilçesine bağlı Kayasu, Orhaniye ve Avdan mahallelerinde 1, Karahüyük Mahallesi’nde 2 farklı noktada, Altınekin ilçesine bağlı Ölmez Mahallesi’nde 1, Sarnıç Mahallesi’nde 4, Koçaş Mahallesi’nde 2 ve merkez mahallelerinde 5 farklı noktada, Beyşehir ilçesine bağlı, Huğlu Mahallesi’nde 1, Doğanbey Mahallesi’nde 3 ve Çukurağıl Mahallesi’nde 2 faklı noktada, Cihanbeyli ilçesine bağlı Turanlar Mahallesi’nde 1, İnsuyu Mahallesi’nde 2 ve Karabağ Mahallesi’nde 2 farklı noktada, Kadınhanı ilçesine bağlı Karabıyık ve Başgöze mahallelerinde tek noktada, Karapınar ilçesine bağlı Islık Mahallesi’nde tek noktada, Karatay ilçesine bağlı Tatlıcak ve İpekler mahallelerinde tek noktada, Kulu ilçesine bağlı Yeşilyurt Mahallesi’nde 3, Ağılbaşı Mahallesi’nde 6 farklı noktada, Boğazören, Yazıçayır, Kırkpınar, Acıkuyu ve Arşıncı mahallelerinde ise tek noktada, Meram ilçesine bağlı Alitaşoluk ve Karadiğin mahallelerinde tek noktada, Beybes Mahallesi’nde ise 2 farklı noktada, Sarayönü ilçesine bağlı Karabıyık ve Karatepe mahallelerinde tek noktada, Selçuklu ilçesine bağlı Yukarı Pınarbaşı Mahallesinde 2, Çaltı, Güvenç, Tepekent, Kızılcakuyu, Sarayköy ve Kervan mahallelerinde ise tek noktada sondaj kuyusu açıldı.

17/08/2016