KOSKİ'DEN AKŞEHİR'İN İKİ MAHALLESİNE KANALİZASYON HİZMETİ


          Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Akşehir’e bağlı Ortaköy ve Karabulut mahallelerine kanalizasyon hizmetini kazandırıyor. KOSKİ, projenin ihale sürecini başlattı.


         Konya’da su ve kanalizasyon çalışmalarını sorunsuz olarak gerçekleştirmeye devam eden Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Akşehir ilçesinin Ortaköy ve Karabulut mahallelerinde 50 bin metre uzunluğundaki kanalizasyon şebeke çalışmaları için ihale sürecini başlattı. Söz konusu çalışmalar kapsamında toplam 5 bin nüfusa hizmet edecek kapasitede kanalizasyon şebekesi döşenecek.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ortaköy ve Karabulut mahallelerine kazandırılacak olan kanalizasyon şebekesinin önemine işaret ederek, hizmet kalitesi ve sürdürülebilirliği artırmaya yönelik çalışmaları devam ettirdiklerini belirtti. Başkan Akyürek, “Büyükşehir Yasası gereği tüm mahallelerin sorumluluk alanımıza girmesi, nüfusun giderek artması ve nüfusa bağlı olarak atıksu miktarının artması dolayısıyla KOSKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından Akşehir ilçemize bağlı Ortaköy ve Karabulut mahallelerimizde kanalizasyon çalışmaları için ihale sürecini başlatmış bulunuyoruz. Çevre ve toplum sağlığı için kanalizasyon şebekesi ile pis suyun yerleşim alanından uzaklaştırılması, atık sudan kaynaklanan çevresel etkilerin bertaraf edilmesi gerekiyor. Hizmet kalitesini ve sürdürülebilirliğini artırmak, yerleşim birimlerini fosseptikten kurtarmak, kanal atıklarını sağlıklı bir şekilde deşarj etmek ve kanalizasyondan kaynaklanan çevre kirliliğini önlemek amacıyla yürüttüğümüz kanalizasyon şebeke çalışmalarımızda, en kaliteli malzemeler kullanılacak ve çevreyi rahatsız etmemek üzere her türlü tedbir alınacaktır” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, kanalizasyon şebeke yapımında 50 bin metre uzunluğunda 300 milimetre çapında betonarme boru kullanacak. Kanalizasyon şebekesinin sağlıklı işlemesine engel yeraltı suyu sızıntısı olan ana kolektör hattı güzergahında ise sızdırmazlık özelliği olan cam elyaf boru (CTP) kullanılacaktır.

17/03/2016