HADİM’DE SU ŞEBEKESİ ISLAH ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Hadim ilçesinde yürütülen ıslah çalışmaları kapsamında ilçeye içme suyu sağlayan ana hattı yeniledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, uzun zamandır kullanılan fakat toplum sağlığını tehdit ettiği için yenilenmesi gereken su hatlarında ıslah çalışmaları yaptı. 6360 Sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanunu’yla birlikte tüm yerleşim birimlerinde su ve kanalizasyon hizmeti veren Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Hadim ilçe merkezinde 6360 sayılı yasadan önce yapılmış, yıllardır kullanıldığı için ekonomik ömrünü tamamlamış ve insan sağlığına zarar veren boruları yeniledi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Yıllar önce şebekesi döşenmiş su hatlarının geçtiği borular zamanla kurum bağlamış, küflenmiş veya paslanmış olabiliyor. Bu, insan sağlığını olumsuz etkilediği gibi hat üzerinde arızalara da neden oluyor. Bu yüzden işletim ömrü dolan boruları, yüksek yoğunluklu borularla değiştiriyoruz. Uzun ömürlü, sağlıklı ve yüksek basınca dayanıklı olması dolayısıyla da daha çok polietilen boruları tercih ediyoruz. Bu borularımızın montajı pratik olması yanı sıra, yeraltı hareketlerinden etkilenmeyen ve sahada uygulanması kolay bir yapısı da var” dedi.

Hadim ilçe merkezinde tamamlanan ıslah çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Başkan Akyürek, “Hadim ilçemizin merkezinde, Atatürk Caddesi’nde gerçekleştirdiğimiz anahat su şebeke ıslahı çalışmalarında KOSKİ Genel Müdürlüğümüz, 140 milimetre çapında bin 394 metre ve 90 milimetre çapında 293 metre uzunluğunda olmak üzere toplam bin 687 metre uzunluğunda 100 yıl ömürlü, yüksek basınca dayanıklı, sağlıklı polietilen borular kullanmıştır. Toplam maliyeti 100 bin TL olan çalışma kapsamında 61 adet abone şube yolu bağlantısı da yapılmıştır. Gerçekleştirdiğimiz çalışma sonucunda ilçemiz, sağlıklı ve kesintisiz su hizmetine kavuşmuştur” ifadelerini kullandı.

07/09/2015