EREĞLİ VE EMİRGAZİ’DE MAHALLELER KANALİZASYONA KAVUŞUYOR


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Ereğli ilçesinin Namık Kemal ve Orhaniye, Emirgazi ilçesinin Işıklar ve Demirci mahallelerinde toplam maliyeti 5 milyon 849 bin lira olan 58 bin 405 metre uzunluğundaki kanalizasyon şebeke çalışmalarını sürdürüyor. Namık Kemal ve Orhaniye mahallelerinde kanal şebeke çalışmalarında yüzde 30’luk kısım tamamlanırken, Işıklar ve Demirci mahallelerinde çalışma yüzde 10’lara ulaşıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Yeni Büyükşehir Yasası ile birlikte mahalle olan eski belde ve köylerde kanalizasyon şebeke yapım çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, Ereğli’nin Namık Kemal ve Orhaniye, Emirgazi’nin Işıklar ve Demirci mahallelerine kazandırılacak kanalizasyon şebekesinin yaşam kalitesini çevresel bazda yükselteceğini söyledi.

Hizmet kalitesini ve sürdürülebilirliğini artırmanın öncelikleri arasında yer aldığını kaydeden Başkan Akyürek, “Atıksuyun olumsuzluklarının önlenmesi, buna bağlı olarak çevresel bazda yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla yürüttüğümüz kanalizasyon şebeke çalışmaları, yerleşim birimlerimize ferahlık ve huzur getirmektedir. Dolayısıyla kanalizasyon şebeke ağını genişleterek hemşerilerimizin yaşam standardını maksimum seviyeye ulaştırmaya gayret etmekteyiz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün, proje kapsamında kanalizasyon şebeke yapımında 58 bin 405 metre betonarme tipi boru kullandığını ifade eden Başkan Akyürek, “Ereğli ilçemize bağlı Namık Kemal ve Orhaniye mahallelerimizde kanalizasyon şebeke çalışmaları 2015 yılının sonuna doğru tamamlanacak. Emirgazi ilçemize bağlı Demirci ve Işıklar mahallelerimizde ise 2016 yılı ortalarında son bulacak. Toplum sağlığının korunmasında büyük yer teşkil eden kanalizasyon şebeke çalışmaları neticesinde, mahallelerimiz daha sağlıklı bir yaşama kavuşmuş olacaktır” diye konuştu.

25/08/2015