KOSKİ RÖGAR TEMİZLİĞİYLE KÖTÜ KOKULARI ÖNLÜYOR


Konya’daki kanalizasyon sisteminin birleşik sistem olması dolayısıyla yağmursuyu rögarlarından zaman zaman hissedilen kötü kokular, KOSKİ ekipleri tarafından önleniyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, yağmur suyu rögarlarının ve muayene bacalarının temizliğini sürdürüyor. Konya’daki kanalizasyon sisteminin birleşik sistem olması dolayısıyla yağmursuyu rögarlarından zaman zaman kötü kokular hissedilebiliyor. Özellikle de yaz aylarında havaların aşırı sıcak olması ile birlikte artan koku, KOSKİ ekipleri tarafından önleniyor.

TEMİZLİKTE SON TEKNOLOJİ ÜRÜNÜ ARAÇLAR KULLANILIYOR

KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Temizliği yapılan yağmur suyu rögarlarının koordinatlarını haritaya işleyen ekiplerimiz, sayısallaştırmaya altlık oluşturuyorlar. Kokunun önüne geçmek ve yağmur sularının tahliyesinin daha rahat gerçekleşmesini sağlamak için yaptığımız çalışmalar kapsamında yüksek basınç ve yüksek vakum özelliğine sahip kombine kanal temizlik araçları kullanılıyor.”  

TOPLAMDA 1 MİLYON 668 BİN 398 METRE ŞEBEKE TEMİZLENDİ

2007 yılından itibaren devam eden kanalizasyon şebekesi temizlik çalışmaları kapsamında bu yıl 80 bin metre kanalizasyon şebeke temizliğinin yapılması için ihale gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, “Söz konusu çalışma çerçevesinde şu ana kadar 45 bin 510 metre şebeke temizliği ile 526 adet baca yükseltme işi yapıldı. Toplamda ise bugüne kadar 1 milyon 668 bin 398 metre şebeke temizliği yapıldı” denildi.

KOKU YAPAN RÖGARLARI ALO 185 ÇAĞRI MERKEZİ’NE BİLDİRİN

Öte yandan her yıl yapılmakta olan yağmursuyu rögarlarının temizlenmesi işinin bu yıl da devam ettiği vurgulanan açıklamada, “Bu yıl 75 bin adet rögar temizliği hedeflendi. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda 36 bin 438 adet rögar temizliği gerçekleştirildi. Şehrin cadde ve sokaklarında yer alan, tıkalı ve koku yapan rögarların ALO 185’e bildirilmesi, şehrin temizliği için önemli katkı sağlayacaktır” cümlelerine yer verildi.

24/08/2015