ILGIN SORUNSUZ KANALİZASYONA KAVUŞUYOR


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Ilgın ilçe merkezinde başlattığı kanalizasyon şebeke yapım çalışmalarında yüzde 30’luk kısmı tamamladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yoğun tempoda yürütülen kanalizasyon inşaatının Kasım ayında tamamlanacağını söyledi.

Konya’da su ve kanalizasyon çalışmalarını sorunsuz olarak gerçekleştirmeye devam eden Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Ilgın ilçesinin merkez mahallelerinde toplam maliyeti 6 milyon 891 bin 150 TL olan 17 bin 720 metre uzunluğundaki kanalizasyon şebeke çalışmalarında yüzde 30’luk kısmı tamamladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, toplam 31 bin 828 nüfusa sahip Ilgın ilçesinin merkez mahallelerinde mevcut bulunan kanalizasyon şebekesinin ekonomik ömrünü doldurduğunu belirterek, “Nüfusun giderek artması ve nüfusa bağlı olarak atıksu miktarının artması, boru çaplarının yetersiz kalması ve kanalizasyon şebekesinin çalışamaz hale gelmesinden dolayı 5 Mart 2015’te KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından kanalizasyon ihalesi gerçekleştirildi. Hizmet kalitesini ve sürdürülebilirliği artırmak, yerleşim birimlerini fosseptikten kurtarmak, kanal atıklarını sağlıklı bir şekilde deşarj etmek ve kanalizasyondan kaynaklanan çevre kirliliğini önlemek amacıyla Ilgın ilçesinde yürütülen kanalizasyon inşaatında ilk 5 bin metrelik kısmının başarıyla tamamlandı. Geriye kalan 12 bin 720 metrelik kısım Kasım ayı sonuna kadar tamamlanacak” dedi.

Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, proje kapsamında kanalizasyon şebeke yapımında 8 bin 930 metre betonarme ve 75 metre HDPE tipi boru kullanıyor. Kanalizasyon şebekesinin sağlıklı işlemesine engel yeraltı suyu sızıntısı olan mahallelerde ise 8 bin 715 metre uzunluğunda sızdırmazlık özelliği olan cam elyaf boru (CTP) kullanılacak. Bin 200 milimetre çapındaki CTP’ler, ana kolektör hattı üzerinde döşenecek. Kanalizasyon şebekesinin inşaatına 8 Nisan 2015’te fiili olarak başlayan KOSKİ, Ilgın ilçesinin merkez mahallelerinde gerçekleştirilecek kanalizasyon çalışmalarını 2015 yılının Kasım ayında tamamen sona erdirecek.


07/08/2015