MAHALLELERE KAYNAK SUYU SEBİLLERİ YAPILIYOR


Konya merkezde bin tatlı su çeşmesi ile hizmet vererek Türkiye’ye örnek olan Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Yeni Büyükşehir Yasası kapsamında merkez dışındaki mahallelere de 5 bin litrelik tatlı su sebilleri yapıyor.
   
        Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, içme, kullanma ve endüstri su hizmetinin yanı sıra Türkiye’de tek olan ayrı bir şebeke ile tatlı su hizmetini sürdürüyor. KOSKİ, merkezde bin çeşme ile yürütülen tatlı su hizmetinin Konya geneline yaygınlaştırmak için çalışma başlattı.
Tatlı su dağıtım şebekesinin götürülme imkanı olmayan mahalleler için planlanan çalışmada, dört mahalle pilot bölge olarak seçildi. Pilot bölgelerde yürütülen çalışmada 5 bin litre kapasiteli tatlı su sebilleri kuruldu. Özel koruma kabinli tatlı su sebillerinde, yaz aylarında suyu güneş ışınlarından ve sıcaktan, kış aylarında ise donmadan korumak için özel yalıtım malzemeleri kullanıldı.
5 bin litrelik su sebilleri, pilot bölge olan Karatay’a bağlı Sakyatan, Karapınar’a bağlı Kayalı, Ereğli’ye bağlı Zengen ve Kutören mahallerinde hizmet vermeye başladı. Vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanan tatlı su (Kaynak suyu) sebili hizmeti, Konya geneline yaygınlaştırılmak üzere Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün 2016 yılı yatırım programına da alındı.
24/07/2015