TERTEMİZ BİR KONYA İÇİN YENİ ATIKSU ARITMA TESİSLERİ KURULUYOR


Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Yalıhüyük ve Ahırlı ilçe merkezleri ile Akkise ve Ortakaraören mahallelerine hizmet verecek olan atıksu arıtma tesisi yapımı için 29 Temmuz 2015 tarihinde yapım ihalesinin gerçekleştirileceğini duyurdu.

 

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, 6360 Sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanunu’yla beraber hizmet alanına giren yerleşim yerlerinde hem atıksuların çevreye olan olumsuz etkilerini bertaraf etmek, hem de arıtılmış suyun tekrar değerlendirilmesi amacıyla atıksu arıtma tesisleri kuruyor. Bu kapsamda Seydişehir ilçesine bağlı Ortakaraören Mahallesi’nde atıksu arıtma tesisi kurma çalışmasını başlatıldı. Yapılacak olan atıksu arıtma tesisi, Yalıhüyük ve Ahırlı ilçe merkezi ile Ortakaraören ve Akkise mahallelerine hizmet verecek.

 

Konu ile ilgili bilgi veren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yapılacak olan atıksu arıtma tesisinin, Ortakaraören ile Akkise sınırına ve Suğla mevkiine inşa edileceğini belirterek,  “1.000 metreküp/gün kapasiteye sahip olacak atıksu arıtma tesisimiz sayesinde, Suğla Gölü’nü tehdit eden Ahırlı, Yalıhüyük, Akkise ve Ortakaraören’den kaynaklı atıksuların olumsuz çevresel etkileri bertaraf edilerek aynı zamanda arıtılan suyun tekrar kullanılması sağlanacak” dedi.

 

Tesiste son teknoloji ekipmanların kullanılacağını kaydeden Başkan Akyürek, İleri Biyolojik Arıtım (Azot-Fosfor giderimli proses) yaparak oluşan atıksuların çevreye zarar vermeyecek şekilde arıtacağını dile getirdi.

KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından, ilçe merkezlerinde ve mahallelerde yürüttüğü tertemiz bir Konya için atıksu arıtma tesisi yapım çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Akyürek, “Gerekli projeler ve ihale evrakları hazırlanarak yapım ihalesi için ilana çıkılan Ortakaraören Atıksu Arıtma Tesisi’nin 29 Temmuz 2015 tarihinde ihalesi yapılacak. Yer teslim tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde tamamlanarak işletmeye alınması planlanan Ortakaraören-Akkise Atıksu Arıtma Tesisi söz konusu yerleşim birimlerinin büyük bir eksiğini gidermiş olacak” ifadelerine yer verdi.


08/07/2015