DÖRT MAHALLE DAHA KESİNTİSİZ, SAĞLIKLI SUYA KAVUŞTU


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü Kadınhanı ilçesine bağlı Karakurtlu, Kayabaşı, Kamışlıöz ve Pusat mahallelerinde sağlıklı ve kesintisiz su hizmeti vermek için başlattığı içme ve kullanma su temini çalışmalarını tamamladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, içme ve kullanma su temini çalışmaları kapsamında su azlığı problemi yaşayan Kadınhanı ilçesine bağlı Karakurtlu, Kayabaşı, Kamışlıöz ve Pusat mahallelerinde çalışmalarını tamamladı. KOSKİ, Karakurtlu Mahallesi’nde 9 litre/saniye, Kayabaşı/Daban Mahallesinde 9 litre/saniye, Pusat Mahallesi’nde 10 litre/saniye ve Kamışlıöz Mahallesi’nde 20 litre/saniye debili su temin ederek mahallelerin içme ve kullanma su ihtiyaçlarını gidermiş oldu.

Kadınhanı İlçesine bağlı Karakurtlu Mahallesi içmesuyunu 0.40 litre/saniye debili sondaj kuyusundan sağlamaktaydı. Bu sondajdan temin edilen su, mahallenin içme ve kullanma suyu için yetersizdi. Mahalleye sağlıklı su temini maksadıyla açılan 256 metre derinliğindeki sondaj kuyusundan 9 litre/saniye debili su temin edildi. Ayrıca Karakurtlu Mahallesi, Kadınhanı – Bakırpınarı Grup suyu projesine dahil edildi.

Merkez Kayabaşı Mahallesi Daban Yaylası, içmesuyunu kendi imkanları dahilinde açtıkları sondaj kuyularından sağlıyordu. Bu kuyuların sularının yaz aylarında bitmesi sonucu yaylanın içme ve kullanma suyu yetersiz geliyordu. Mahalleye sağlıklı su temini maksadıyla 248 metre derinliğindeki sondaj kuyusu açıldı. Sondaj kuyusundan temin edilen 9 litre/saniye debili su ile mahallenin su yetersizliği sorunu çözülmüş oldu.

Kadınhanı Pusat Mahallesi içmesuyunda, kendi imkanları ile açtırdıkları sondaj kuyusunda sülfat parametre değerinin yüksek olması nedeniyle, mahallenin suyu içilemez durumdaydı. Mahalleye sağlıklı ve kesintisiz içmesuyu temini için 252 metre derinliğinde sondaj kuyusu açıldı. 10 litre/saniye debili su temin edilen mahalle, ayrıca Kadınhanı içmesuyu grubundan beslenmek üzere projeye dahil edildi.

Kamışlıöz Mahallesi içmesuyunu mevcut sondajdan sağlanmakta iken kuyunun göçmesi sonucu içme ve kullanma su yetersizliği sıkıntısı çekmekteydi. Mahalleye sağlıklı su temini maksadıyla 104 metre derinliğinde sondaj kuyusu açıldı. Temin edilen 20 litre/saniye debili su ile mahallenin su ihtiyacı giderildi.

03/06/2015