10 OKULDA DAHA ETKİN SU TASARRUFU SAĞLANDI


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Su Kullanımı Bilinçlendirme Projesi kapsamında su tasarrufu sağlayarak Mavi Bayrak kriterlerini yerine getiren 10 okula daha KOSKİ Mavi Bayrağı verdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü ile Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak yürüttüğü Su Kullanımı Bilinçlendirme Projesi kapsamında, su tasarrufu sağlayan okullara KOSKİ Mavi Bayrağı verilmeye devam ediliyor. Su Timleri ile tasarruf sağlayan Karatay İzzet Bezirci İlkokulu, Karatay Fevzi Çakmak Anaokulu, Karatay Vilayetlere Hizmet Götürme Birliği Anaokulu, Karatay Akif Paşa İlkokulu, Karatay Ayşe Hüseyin Özkan Ortaokulu, Meram Abdüssamet Fazilet Kuzucu İlkokulu, Meram Niyaz Usta İlkokulu, Meram Özel İdeal Ortaokulu, Meram Özel Konya Alp Ortaokulu ve Selçuklu Özel İdeal Koleji Anadolu Lisesi KOSKİ Mavi Bayrağı almaya hak kazandı. Okul idarecileri, KOSKİ Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törenle KOSKİ Mavi Bayrağı ve sertifikalarını aldılar.  

KOSKİ MAVİ BAYRAĞI DİĞERLERİNDEN FARKLIDIR

KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş’ın yanı sıra genel müdür yardımcıları, daire başkanları ve şube müdürleri de katıldı. Törende konuşma yapan İsmail Selim Uzbaş, KOSKİ Mavi Bayrağı’nın diğer mavi bayraklardan farklı olduğunu belirterek başladığı konuşmasında “Kamu kuruluşlarının mavi bayrak çalışmaları oluyor ama bizimki daha farklı. Su kullanım kültürünü geliştirmeye dönük, tasarruf bilincini artırmaya dönük faaliyetleri kapsayan bir program olması dolayısıyla Türkiye’de bir tek olma özelliği taşıyor. Diğer vilayetlerde de böyle bir çalışma olursa bundan mutluluk duyarım” ifadelerine yer verdi.

TASARRUFU HİÇBİR ZAMAN ELDEN BIRAKMAMALIYIZ

Tasarrufun her zaman şart olduğunu dile getiren Uzbaş, “Allah’a çok şükür bu yıl bereketli bir kış geçirdik. Geçtiğimiz sene suyumuz azdı, tehlike arz ediyordu. Bu sene güzel yağış oldu. Ama bu asla ve asla tasarrufu elden bırakmak için gerekçe olmamalı. Her zaman su israfına karşı duyarlılığımızı korumak zorundayız. Suyu korumak dinimizin de emridir. Peygamberimizin de dediği gibi abdest alırken evimizin önünden nehir dahi geçse suyu israf etmeden kullanmamız gerekiyor” dedi.

10 OKUL MAVİ BAYRAK VE SERTİFİKASINI ALDI

“Tasarruf nedir? Suyu nasıl kullanırsak tasarruf elde etmiş oluruz?” sorularını öğrencilere yönelten Uzbaş, karşılığında aldığı yanıtlardan dolayı memnuniyetini dile getirerek, teşekkür etti. Uzbaş’ın konuşmasının ardından törene geçildi. KOSKİ Mavi Bayrağı’nı almaya hak kazanan 10 okulun idarecisine serifika ve bayrakları takdim edildi. Su timi görevlileri de belgelerini alarak görevlerine başladılar.


30/03/2015