MÜHENDİS ADAYLARINDAN KOSKİ’YE ZİYARET


Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği bölümü öğrencileri, Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ İçmesuyu Arıtma Tesisi'ni ziyaret ettiler.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü Selçuk Üniversitesi öğrencilerini ağırlardı. Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği bölümü öğrencileri için KOSKİ İçmesuyu Arıtma Tesisleri’ne teknik gezi düzenledi. Suyun hangi evrelerden geçerek evlere ulaştığı konusunda KOSKİ’nin uzman mühendislerinden bilgi alan 45 kişiden oluşan öğrenci grubu, durultma, filtreleme, temiz su deposu ve su kalite kontrol laboratuvarını görme imkanı buldu.

Konya-Antalya Karayolu’nun Akyokuş kıvrımı içinde yer alan yaklaşık 200 bin metrekarelik alana kurulu İçmesuyu Arıtma Tesisi’ndeki son teknoloji cihazlarla yapılan arıtma işlemlerini yerinde inceleyen mühendis adayları, pıhtılaşma, destabilizasyon ve yumaklaşmanın nasıl yapıldığını öğrendiler.

KOSKİ’nin uzman mühendisleri eşliğinde durultma ünitesine giren mühendis adayları, yumaklaşmış partiküllerin çökeltilerek sudan ayrılması olarak tanımlanan durultma işleminin nasıl yapıldığı ve faydalarının ne olduğu konusunda bilgilendiler. Etkili bir durultma işleminin filtre yatağının daha uzun süreli kullanılmasını sağladığını ve filtre yatağında çatlak ve çamur topaklarının oluşmasını önlediğini belirten KOSKİ’nin uzman mühendisleri,  tesiste durultma işleminin, yumaklaşmış partiküllerin durultma havuzları içindeki çamur konileri vasıtasıyla sudan ayrılması işlemiyle gerçekleştirildiğini ifade ettiler.

Ardından filtreleme ünitesine geçen mühendis adaylarına durultulmuş suyun, içindeki katı maddeleri ayırmak maksadıyla gözenekli bir ortamdan geçirilmesi işlemini anlatan KOSKİ’nin uzman mühendisleri, filtrelerin 7 ünite olarak düzenlendiğini ve her bir ünitenin, bir merkez kanalının iki tarafında yer alan 3 metre genişliğinde ve 17 metre uzunluğunda olan ve paralel çalışan iki yataktan oluştuğunu belirttiler. Teknik gezi sonunda öğrenciler edindikleri bilgilerden dolayı KOSKİ Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ettiler.


25/03/2015