İHSAN KABADAYI ORTAOKULUNA KOSKİ MAVİ BAYRAĞI VERİLDİ


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, su tasarrufu ile ilgili belirlenen kriterleri yerine getiren Beyşehir İhsan Kabadayı Ortaokulu’na KOSKİ Mavi Bayrağı verdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü'nün yürüttüğü Mavi Bayrak Projesi devam ediyor. Proje kapsamında KOSKİ Genel Müdürlüğü'nün koyduğu kriterleri yerine getiren Beyşehir İhsan Kabadayı Ortaokulu, KOSKİ Mavi Bayrağı almaya hak kazandı. Mavi Bayrak teslim töreni öncesi, KOSKİ Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı personelleri tarafından ilçede görev yapan öğretmenlere yönelik eğitim semineri düzenlendi.

KOSKİ’DEN ÖĞRETMENLERE SU TASARRUFU SEMİNERİ

KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından Beyşehir Göl Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen eğitim semineri, ilçe protokolünün katılımıyla gerçekleştirildi. Şehirde yaşayan insanlara suyun akılcı kullanımını özendirmek ve tasarruflu su tüketimini toplumun her kesimine yaymak amacıyla 2007 yılında çalışmaların başlatıldığı belirtilen seminerde, “KOSKİ Genel Müdürlüğü ile Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü birlikte hareket ederek okullarda öğrencilere su tasarrufu konusunda bilinçlendirme eğitimlerinin yapılmasına karar verilmiştir. Bu konuda yapılacak çalışmaların bir proje çerçevesinde yürütülmesi uygun görülmüş ve KOSKİ Mavi Bayrağı Projesi ortaya konmuştur. Bu projede, Konya merkezde bulunan her okuldan bir öğretmen ve okuldaki sınıflardan da birer öğrenci seçilmek suretiyle Su Timleri oluşturulmuş ve gerekli eğitimler verilmiştir. Eğitim seminerlerinde suyun hayatımızda, dünyada, ülkede ve şehirdeki durumu, su kaynaklarının kıt ve sınırlı olduğu, her alanda kullandığımız suyu, tasarruf yaparak tüketmemiz gerektiği bilinci oluşturulmaya çalışılmıştır” denildi.

KOSKİ MAVİ BAYRAĞI KONYA VE TÜRKİYE İÇİN BİR MARKA

Su tasarrufu konusunda başarının simgesi olan “KOSKİ Mavi Bayrağı”nın Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillendiği vurgulanan seminerde, “Türkiye'de uygulaması tek olan su tasarrufu konusunda bilinçlendirme çalışmalarında yer alan KOSKİ Mavi Bayrağı, artık Konya ve Türkiye için bir marka haline gelmiştir. Halen devam etmekte olan projenin sonuçlarına baktığımız zaman, Konya merkezindeki okulların su kullanımları bir önceki yıllara göre düştüğü görülmüştür. Projenin olumlu sonuçları neticesinde, Konya merkezde yürütülen çalışmalar, 2013 yılından itibaren Konya’nın diğer 28 ilçesinde de başlatılmış ve Mayıs 2014 itibariyle bütün ilçelerde toplam 7 bin 592 öğrenciye eğitim semineri verilmiş olup, seminerler planlandığı şekilde başarıyla tamamlanmıştır. Su tasarrufu bilinçlendirme seminerleri kapsamında 2007 yılından Şubat 2015’e kadar toplam 24 bin 234 kişiye eğitim verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

İHSAN KABADAYI ORTAOKULU KOSKİ MAVİ BAYRAĞINI ALDI

KOSKİ Genel Müdürlüğü’ne KOSKİ Mavi Bayrağı için başvuru yapan ve gerekli kriterleri yerine getiren Beyşehir ilçesi İhsan Kabadayı Ortaokulu, düzenlenen törenle bayrağını aldı. Okul bahçesinde gerçekleşen bayrak teslim töreninde ilçe protokolü hazır bulundu. Yapılan protokol konuşmalarının ardından bayrak teslim törenine geçildi. KOSKİ Mavi Bayrağını ve sertifikası, Beyşehir ilçesi İhsan Kabadayı Ortaokulu Müdürü Aytekin Solmaz’a teslim edildi. Ayrıca programa katılan protokol üyeleri tarafından okulun su timinde görev alan ve suyu tasarruflu kullanma bilincini yaptıkları resimlerle, şiirlerle ve şarkılarla arkadaşlarına aktaran öğrencelere de birer başarı sertifikası verildi.
24/03/2015