DAMLANIN MİLYONDA BİRİ DENETİM ALTINDA


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, yeni hizmete aldığı gramın milyonda birine kadar inebilen ağır metalölçer ICP-MS (Inductively Coupled Plasma–Mass Spectrometer) cihazı ile İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik’te belirtilen değerlere uygun suları daha hızlı ve doğru biçimde analiz edebiliyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü Laboratuvarı’na teslim edilen örnekler, İSO kalite kontrol güvencesi ile analiz ediliyor. Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, başta ağır metaller olmak üzere katı ve sıvı örneklerde çok sayıda elementin hızlı, hassas ve doğru biçimde ölçülmesine olanak sağlayan ağır metalölçer ICP-MS (Inductively Coupled Plasma – Mass Spectrometer) cihazını hizmete aldı. KOSKİ İçmesuyu Arıtma Tesisi’nde bulunan Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK)’tan akrediteli uluslararası düzeyde geçerliliği olan KOSKİ Su Kalite-Kontrol Laboratuvarı’nda kullanılmaya başlanan ICP-MS cihazı, teknolojisi sayesinde katı veya sıvı örneklerde 76 elementi aynı anda ve çok düşük konsantrasyonla hassas ve hızlı bir şekilde analiz edebiliyor.

Aynı anda bir numunenin içerisindeki periyodik tablodaki tüm metalleri kısa sürede analiz edebilen ICP-MS cihazı, numunede hangi metallerin olduğunu/olmadığını yaklaşık değeriyle birlikte gösteriyor. Var-Yok  Analizi ve ppt (gramın milyonda birine inme)özelliği sayesinde çok kısa zamanda numunelerin tüm parametrelerine bakabilen ICP-MS cihazı, 470 bin liraya mal oldu.


10/02/2015