KOSKİ MAHALLELERİN SU SORUNUNU ÇÖZÜYOR


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Hadim ilçesine bağlı Yağcı Mahallesi’nde şebeke ıslah çalışması yaparken, Ereğli ilçesi Selvili Mahallesi’nde de yetersiz içme suyu sıkıntısını çözüme bağladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, yıllardır susuzluk, su yetmezliği ve sağlıksız su problemi yaşayan mahalle ve ilçe merkezlerinin, sağlıklı, güvenilir, standartlara uygun ve kesintisiz içme ve kullanma su ihtiyacını gideriyor. İçme suyu şebekesinde sıklıkla yaşanan arızalar dolayısıyla Hadim ilçesi Yağcı Mahallesi’nde arıza giderim çalışması yapan KOSKİ Genel Müdürlüğü arıza ekipleri, su şebeke hattını ıslah etti. Ereğli ilçesi Selvili Mahallesi’nde de yetersiz içme suyu sıkıntısına yönelik çalışma yapan KOSKİ ekipleri, takviye yoluyla bu sorunu da çözüme bağladı.

YAĞCI’DA SU ŞEBEKE ISLAHI YAPILDI

Hadim Yağcı Mahallesi’nde içme suyu şebekesinin sık arıza vermesinden kaynaklı sıklıkla kesinti yaşanıyordu. Şebekede vanalama sistemi olmadığından bir sokaktaki arızadan dolayı depodan tüm mahalle susuz kalıyordu. Arıza olduğunda ise tüm şebekenin suyunun boşaltılması gerektiğinden su israfı yaşanıyordu. Bu sebeplerden dolayı şebekenin ıslah edilmesine karar veren KOSKİ Genel Müdürlüğü, yerinde etüt çalışması ve ölçümler sonucunda projelendirme yaptı. Şebeke kesitinin kireçten dolayı daralması ve şebekenin çalışamaz hale gelmesinden dolayı proje kapsamında 2 bin 500 metre 100 yıl ömürlü polietilen boru ile şebeke hattı ıslah edildi. Ayrıca 612 metre 100 yıl ömürlü polietilen boru ile kuyu depo hattı da yenilenecek.

SELVİLİ’DE SU YETMEZLİĞİ SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Ereğli ilçesi Selvili Mahallesi’nde özellikle yaz aylarında içme suyu yetersiz kaldığı için su sıkıntısı yaşanıyordu. Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü içme suyu sıkıntısını çözmek amacıyla Ereğli içme suyu şebekesinden Selvili Mahallesi’nin şebekesine su takviyesi yapılmasına karar verdi. KOSKİ ekipleri tarafından yerinde yapılan etüt ve proje kapsamında 3 bin 23 metre 100 yıl ömürlü polietilen boru döşenerek su sıkıntısı çözüldü.


29/01/2015