KOSKİ SEYDİŞEHİR’E SAĞLIKLI SU ULAŞTIRIYOR


Hizmet alanına giren mahalle ve ilçe merkezlerinde sağlıklı ve kesintisiz su ulaştıran Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Seydişehir merkez ve bağlı mahallelerde kaliteli, sağlıklı ve kesintisiz su hizmeti veriyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, su sağlığı konusunda yapmış olduğu çalışmalar kapsamında Seydişehir ilçesinde İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliği’nde belirtilen değerleri sağlıyor.

Su sağlığı konusunda Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Tüm ilçelerimizde olduğu gibi Seydişehir ilçemizde de su sağlığı ve güvenliğini sağlamaya yönelik her türlü tedbiri almaktayız. Seydişehir ilçemiz merkez ve mahallelerinden alınan içme suyu numunelerinin analiz sonuçlarına göre; merkez içme suyunun ilgili standart değerlere uygun olduğu, sertlik değerlerinin ise 17-23 Fransız Sertliği arasında değiştiği, ilçeye bağlı mahallelerde de sertlik değerlerinin 7-39 Fransız sertliği değerleri arasında değiştiği tespit edilmiştir.

İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik'te sertlik için bir standart söz konusu olmayıp, Dünya Sağlık Örgütü'nün sertlikle ilgili önlem alınması gereken standart değeri 50 Fransız Sertliği değeridir. Su sağlığı konusunda sürekli kontrollerini yapan KOSKİ, su dezenfekte işlemini kanunen belirlenmiş olan 0,5 miligram klor bakiyesini dikkate alarak otomatik klorlama cihazları ile gerçekleştiriyor.

Su sağlığı için yapılan kontrollerde ilçeye bağlı Kavak Mahallesi şebeke suyunda standardı aşan arsenik parametresi tespit edilmiştir. Mevcut kaynak insan sağlığını tehdit eden miktarda çıkan arsenik nedeniyle iptal edildi. Mahallenin sağlıklı, kesintisiz içme su ihtiyacını gidermek için yeni su kaynağı çalışması yapıldı. Şu anda yeni kaynaktan hat çekme işlemi devam etmektedir.”


26/01/2015