KONYA KAYNAK SUYU İÇECEK


Mavi Tünel’den Konya şehrine içme suyu verilmesine ilişkin protokol kapsamında yürütülen çalışmalarda sona yaklaşıldığını belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Konya bundan böyle kaliteli kaynak suyu içecek” dedi.

Konya’nın 50 yıllık içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla 2010 yılında protokolü imzalanan ve 2015 yılı sonuna doğru bitirilmesi hedeflenen Mavi Tünel’den Konya şehrine içme suyu verilmesi çalışmalarında sona yaklaşıldı. Konu ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2016 yılının başından itibaren Konya’da içme ve kullanma suyu olarak çeşmelerden akmaya başlayacak olan suyun, Göksu Nehri’nden Akdeniz’e dökülen pınarların suyu olduğunu belirterek, tadı, kokusu ve yumuşaklığının tatlı su kalitesinde olacağını bildirdi.

BU YILIN SONUNDA BİTMESİ HEDEFLENİYOR

Protokol kapsamında isale hatları, içme suyu arıtma tesisi ve pompa istasyonu yapımlarının DSİ tarafından gerçekleştirilen bedeli KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından ödeneceğini belirten Başkan Akyürek, “Yapımına 2013 yılı Nisan ayında başlanan ve tünel çıkışından başlayıp Meram ilçesi Dedekorkut Mahallesi’ndeki su deposuna bağlanacak olan isale hattının toplam uzunluğu 88 bin 733 metre olup 2014 yılı sonu itibari ile 50 bin metrelik kısmı tamamlanmıştır. Kalan kısmının ise 2015 yılı sonuna kadar bitirilmesi hedeflenmektedir. 2016 yılında işletmeye alınacak olan tesislerin yapım bedeli KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından ödenecek” dedi.

KAYNAK SUYUNDAN ÇUMRA DA YARARLANACAK

Konya’nın yanı sıra Çumra ilçe merkezinin de faydalanacağı proje kapsamında çapı 200 milimetre ile 2 bin 200 milimetre arasında değişen toplam 121 bin 897 metre uzunluğunda çelik ve duktil boru döşeneceğini ifade eden Başkan Akyürek, “Ayrıca isale hattına 92 adet vantuz, 59 adet tahliye ve 14 adet hat vanası bağlantıları gerçekleştirilecektir. Bu proje ile aynı zamanda Çumra ilçe merkezi ile bazı mahallelerine de bu hattan su verilecektir. Aynı proje içerisinde yer alan ve Çumra ilçesi Seçme Mahallesi’nde inşaatı devam eden içme suyu arıtma tesislerinin yapımına ise 2013 yılı Temmuz ayında başlanmış olup, inşaat çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışma da isale hattı ile eş zamanlı olarak tamamlanacaktır. Arıtma tesisi tamamlandığında yıllık 100 milyon metreküp su arıtılacaktır” ifadelerini kullandı.

TADI, KOKUSU VE YUMUŞAKLIĞI TATLI SU KALİTESİNDE

Başkan Akyürek, DSİ Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol gereğince Mavi Tünel’den Bağbaşı Barajı’nın tamamlanmasıyla ilk etapta 50 milyon metreküp, Avşar ve Bozkır barajlarının tamamlanmasıyla ikinci etapta 50 milyon metreküp olmak üzere toplam 100 milyon metreküp kaynak suyu şehre içme ve kullanma suyu olarak verileceğini belirtti. Akyürek, “2016 yılının başından itibaren şehrimize içme ve kullanma suyu olarak çeşmelerimizden akmaya başlayacak olan bu su, Göksu Nehri’nden Akdeniz’e dökülen pınarlardan ve karların erimesiyle oluşan kaynak suyudur. Tadı, kokusu ve yumuşaklığı tatlı su kalitesinde olacak olan suyumuz, ilk etapta şehir merkezindeki halkın yüzde 75’ine ulaşacak, birkaç yıl sonrasında ise tamamına ulaşmış olacaktır” şeklinde konuştu.


22/01/2015