KOSKİ DONDURUCU SOĞUKLARA KARŞI UYARDI!


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün tahminleri doğrultusunda bu hafta içerisinde yaşanması muhtemel tesisat donmasına karşı abonelerini uyardı. KOSKİ, vatandaşların su sayacı, su tesisatı, tatlı su çeşmeleri ve abone şube yolu donmalarına karşı hiç müdahale etmeden ALO 185’e bildirmelerini istedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KOSKİ) Genel Müdürlüğü su abonelerini sayaç ve abone şube yolu donmasına karşı uyardı. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün tahminleri doğrultusunda bu hafta sıcaklarda yaşanacak aşırı düşüş nedeniyle abonelerin sayaçlarını, tesisatlarını ve tatlı su çeşmelerini iyi korumaları gerektiğini vurgulayan KOSKİ Genel Müdürlüğü, uyarıların dikkate alınması halinde su abonelerinin su sayacı, su tesisatı ve tatlı su çeşmelerinde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmalarının önüne geçeceğinin vurgusunu yaptı.

Konuyla ilgili Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklama şöyle: 6360 Sayılı Yasa ile birlikte Genel Müdürlüğümüzün görev alanına giren yeni bölgelerde de sayaçların patlamaya karşı muhafazası büyük önem taşımaktadır. 31 ilçemizde özellikle bahçe gibi açık alanda bulunan sayaçların çok iyi bir şekilde muhafaza edilmesi vatandaşların sıkıntıya düşmemesi açısından önem arz etmektedir. Havaların aniden soğumaya başladığı bu günlerde abone şube yolları, su sayaçları ve iç tesisatta yer alan ana kolon boruları soğuğa karşı yalıtımlı olmadığından suyun kullanılmadığı zamanlarda donmakta ve vatandaşımız mağdur olmaktadır. Bu yerlerin bakım, onarım ve korunması vatandaşlarımızın görevidir. Su sayacı, abone şube yolu ve kolon borularının ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanarak korunması ve suyun kullanılmadığı zamanlarda çok az miktarda açık bırakılması sonucunda borularda ortaya çıkacak donmalar önlenecektir. Gereken koruma önlemi almadığı için su sayacı donan aboneden, sayaç ve değiştirme bedeli ücreti alınmaktadır. Ayrıca kolon borularında ve abone şube yolunda oluşacak donmadan dolayı açma işleminden de ücret alınmaktadır. Tedbir almanın donmadan sonra oluşacak çözümlerden daha ucuz olduğu unutulmamalıdır.

DONAN TESİSATA SICAK SU İLE MÜDAHALE ETMEYİN!

Donan sayaç, abone şube yolu ve kolon çıkış borularının vatandaşlar tarafından sıcak su dökülerek veya ateş tutarak açılmaya çalışılması, musluk ve su borularının patlamasına, maddi hasarın artmasına sebebiyet vermektedir. Çok soğuk havalarda şebekede durağan su bırakmamak gerekir. Çok soğuk havalarda tatlı su çeşmelerinin de kullanıldıktan sonra bir miktar açık bırakılması, kesintisiz hizmetin aksamaması için çok önemlidir. Olası sayaç donmaları karşısında 31 ilçemizdeki abonelerimizin sayaca herhangi bir müdahalede bulunmadan, abone numaraları ile birlikte Alo 185 hattından KOSKİ'ye müracaatta bulunması gerekmektedir.

KIŞ AYLARINDA SU TESİSATI NASIL KORUNUR?

Kış aylarında sayaçların korunması için şunların yapılması gerekmektedir: 1- Sayacın bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılmalıdır. Sayaç bağlantıları ile vanalardan su sızıyor veya damlıyorsa, abone numarası belirtilmek suretiyle KOSKİ'ye bildirilmelidir. 2- Çok şiddetli soğuklarda muslukların çok az bir şekilde açık bırakılarak sayaçta ve tesisatta durgun su bırakılmamalıdır. 3- Abonelerce tedbir alınmaması halinde; soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının ve tesisatın kolayca patlayacağı ve onarımının pahalı olacağı, hatta gövdesi patlayan sayacın tamir imkânı olmayıp hurdaya çıkacağı, ayrıca önemli miktarda su kaybına yol açacağı unutulmamalıdır. 4- Donan sayaca ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir.


05/01/2015