SU BORCU YAPILANDIRMADA SON TARİH 31 ARALIK’A UZATILDIKonya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 6552 Sayılı Kanun gereği geçmiş su borçlarının yeniden yapılandırılmasına dair 1 Aralık olan son tarih 31 Aralık 2014 mesai bitimine kadar uzatıldığı belirtildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, 6552 Sayılı İş Kanunu, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile bazı Alacakların Yapılandırılmasına Dair Kanun’un 11 Eylül 2014 tarihli Mükerrer Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle harekete geçti. Su ve atıksuda geçmiş borcu olanlar Kanun’un ilgili maddeleri uyarınca ödemede taksit imkânına kavuştular. 1 Aralık olan son müracaat tarihi 31 Aralık 2014 tarihine uzatıldı. Müracaatta geç kalanlar için sağlanan bu kolaylıktan yararlanmak isteyen abonelerin Konya Merkezde KOSKİ Genel Müdürlüğü’ne ilçelerde ise KOSKİ Şubelerine başvurmaları gerekiyor. Konu ile ilgili bilgilendirme metni, KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yayınlanıyor. Ayrıca mükelleflerin cep telefonlarına bilgilendirme SMS’leri ve su faturalarına ek olarak bilgilendirme metinleri gönderiliyor.

 

TAKSİTLENDİRME İMKANI SAĞLANIYOR

 

Konu ile ilgili KOSKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle: “Bu Kanun’un 73/16-c maddesi ile su ve atıksu borcu bulunan abonelerimizin borçlarını yeniden yapılandırması hususunda imkân sağlanmıştır. Buna göre, müracaat edilmesi halinde, 30 Nisan 2014 tarihi öncesi su ve atıksu borçlarınız yeniden yapılandırılacaktır. Dilerseniz, yapılandırılmış borcunuzu 36 ayda 18 taksite kadar ödeyebilirsiniz. Yapılandırmaya müracaat edilmesi ve taksitlerin düzenli ödenmesi halinde, herhangi bir idari ve hukuki işlem yapılmayacaktır. Yapılandırmadan yararlanılması durumunda, varsa hesaplanan gecikme cezası, gecikme zammı, zam ve cezaların yerine, ilgili dönemlerde geçerli olan TEFE/ÜFE aylık değişim oranları uygulanacaktır. Bu şekilde hesaplanan borcunuzu, peşin ödeyebileceğiniz gibi, ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitte de ödeyebilirsiniz.

 

BORCU OLANLARA BÜYÜK KOLAYLIK

 

Taksitli ödeme seçeneğini tercih ettiğinizde, borcunuza, 6 eşit taksit (12 ay) için 1,05 ilave, 9 eşit taksit (18 ay) için 1,07 ilave, 12 eşit taksit (24 ay) için 1,10 ilave ve 18 eşit taksit (36 ay) için 1,15 ilave edilecektir. Yapılandırılan borçların peşin veya taksitli olarak ödenmesi mümkün olacaktır. Borçlarınızı 6552 sayılı Kanunun 73/16. Maddesi’nden yararlanarak yeniden yapılandırmak için, kimliğiniz ile birlikte size en yakın KOSKİ şubesine müracaat etmeniz yeterlidir. Kanun’un verdiği bu imkânlardan yararlanmak için son başvuru tarihi 31 Aralık 2014 mesai saati bitimine kadar uzatılmıştır.”

01/12/2014