UZBAŞ’TAN BÖLGE VE ALT BÖLGE SORUMLULARINA İSTİŞARE ÖNERİSİ


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün bölge ve alt bölge sorumlularına yönelik Beyşehir’de hizmet içi eğitim programı düzenledi. Programın açılık konuşmasını yapan İsmail Selim Uzbaş, ilçelerimizdeki bölge ve alt bölge sorumlularının, bulundukları yerleşim merkezlerindeki her konuya vakıf olması gerektiğini belirtti.

 

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, hizmet alanında görev yapan bölge ve alt bölge sorumlularına yönelik eğitim programı düzenledi. Yeni mevzuata uyum, işçi ve memurların hakları, bölge ve alt bölge sorumlularının statülerinin konuşulduğu eğitim programı Beyşehir Anamas Otel’de gerçekleştirildi. Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş’ın katılımıyla gerçekleştirilen eğitim programı iki gün sürdü. Uzbaş’ın açılış konuşmasının ardından KOSKİ daire başkanlıklarından ve İş Sağlığı ve Güvenliği birimi uzmanları tarafından işçi, memur iş ve işlemleri, satın alma hizmetleri, iş sağlığı ve güvenliği, tahsilat ve vezne işlemleri, abone hizmetleri uygulamaları, su arıza hizmetleri uygulamaları, klorlama teknikleri, tesislerdeki mekanik ve elektrik işlerinin yürütülmesi, kanal işletme hizmetleri, atıksu arıtma hizmetleri ve atıksu kontrol hizmetleri konu başlıkları üzerinde eğitim verildi.

 

YASADAN ÖNCE ÇALIŞMALARIMIZI BAŞLATTIK

 

Eğitim programında bölge ve alt bölge sorumlularına bilgilendirmede bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş, yürürlüğe giren 6360 Sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanunu’nun 2014 Nisan ayından itibaren KOSKİ’yi sorumluluk altına soktuğunu, fakat KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün çok daha öncesinden ilçelerimize hizmet vermeye başladığını kaydetti. Uzbaş, “Bu kapsamda her zaman suya öncelik verdik. Günlerce hatta aylarca susuzluk yaşayan köylerimiz vardı. Bu bizleri rahatsız ediyordu. Çok ciddi yatırımlar yaptık. Bu kadar harcamayı zannediyorum hiçbir su ve kanalizasyon idaresi yapmamıştır. Hala çalışmalarımız aralıksız olarak devam etmektedir. Ama şunu ifade etmeliyim; şu kadar baraj yaptık, artık su problemimiz yok deme şansımız yok. Biz sadece sebebini işliyoruz. Şunu varsayarak konuşuyoruz: Cenab-ı Hak yağış verirse eğer, biz de göletlerimizi, barajlarımızı, depoladığımız suları toplayacağız, yerin altına giden kuyudan çekeceğiz ve vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Her sözümüzde bunlara dikkat ediyoruz. Bu sene kurak bir kış mevsimi geçirdiğimiz için tedbirli olduk. Şükürler olsun sıkıntı yaşamadık. Sonbahar yağışlarının erken başlaması, havaların serinlemesi bizi ferahlattı” dedi.

 

BÖLGELERİNİZDEKİ HER KONUYA HAKİM OLUN

 

Bölge ve alt bölge sorumlularının bulundukları yerleşim birimlerindeki her konuya hakim olmaları gerektiğini ifade eden Uzbaş, “Bizler şehrimizin her noktasında hizmetle yükümlüyüz. Konya merkezden en uzak yerleşim birimine gitmemiz gerekirse gideriz. Fakat sizin bölgeyi tanıyor olmanız dolayısıyla, sorunların çözümünde konu ile ilgili bilgileri bizimle paylaşmanız, daha çok yön verici olacaktır. Bölgenin ihtiyaç duyduğu hizmetler, eksiklikler daha çok sizin bilgileriniz dâhilinde olduğu için üzerinizde önemli bir sorumluluk var.  Bir problemle karşılaştığınız zaman sağlıklı bir analiz yapmaya çalışın. Neyle karşı karşıya kaldığınızı tespit ettikten sonra çözüm yollarını arayın. Çözebiliyorsanız çözün, çözemiyorsanız da merkezden yardım alın. Bu zaman zarfında zaten Genel Müdürlüğümüzdeki arkadaşlarımız size elinden gelen yardımı yapacaklardır” diye konuştu.

 

KURUMLARLA İSTİŞAREYE ÖNEM VERİLMELİ

 

Bölge ve alt bölge sorumlularının insani ilişkilere dikkat etmesi gerektiğini belirten Uzbaş, “Hizmetlerin vatandaşa sorunsuz bir şekilde ulaşması, hizmetin etkinliği, hızı ve kalitesi için kurum ve kuruluşlar ile istişareli ve koordineli çalışmalıyız” ifadelerini kullandı.


19/10/2014