KESİNTİSİZ VE SAĞLIKLI SU HİZMETİ İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, kuraklık sebebi ile kurumuş ve içilebilir özelliğini kaybetmiş Kulu İlçesi'nde ve Selçuklu İlçesi'ne bağlı Yazıbelen Mahallesi'nde sağlıklı, sürdürülebilir, kesintisiz su hizmeti için hazırladığı projeye başladı.

 

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, ilçe merkezlerinde ve mahallelerde kuraklık, sağlıklı olmayan veya arızalardan kaynaklı su ihtiyacı için yürüttüğü çalışmalara devam ediyor. Kulu İlçesi merkez ve Selçuklu İlçesine bağlı Yazıbelen Mahallesinde sağlıklı, kesintisiz su ihtiyacını karşılamak için hazırladığı projeye start verdi.

 

KOSKİ, Kulu ilçe merkezinin su ihtiyacını karşılayan 7 kuyunun 4'ünde insan sağlığını tehdit eder özellikte su olması sebebiyle, bu kaynakların yerine yeni kuyu açımına başladı. Açılmaya başlanan iki kuyunun da derinlikleri 150 metre olması planlanıyor. Kuyulardan elde edilen su, mevcut Kulu Merkez Su Şebekesi'ne entegre edilecek.

 

İçme suyu yetmezliği yaşayan Selçuklu İlçesi'ne bağlı Yazıbelen Mahallesi'nde ise; yaşanan kuraklık sebebi ile kuruyan mevcut 50 metre derinlikteki kuyu yerine, 160 metre derinlikte yeni bir kuyu açımı gerçekleştirildi. Yapılacak terfi hattı ile kuyudan elde edilen 10 lt/sn  su ile mahalle, sağlıklı, kesintisiz su hizmetine kavuşacak.


27/08/2014