SUYU OLMAYAN YERLEŞİM YERLERİNDE KUYULAR AÇILIYOR


Konya sınırları içerisinde bulunan tüm yerleşim birimlerine öncelikli olarak belirlenen su hizmetini sağlamak için çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, yeraltı sularından faydalanmak için sondaj yoluyla kuyular açıyor.

 

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, yürürlüğe giren 6360 Sayılı Büyükşehir Yasası kapsamında kent sınırları içerisinde bulunan tüm ilçelerde hummalı bir çalışma başlattı. Öncelikli hedef olarak belirlenen su hizmetinin sağlanması için kolları sıvayan KOSKİ Genel Müdürlüğü, suyu olmayan mahallelerde sondaj çalışmalarıyla su kuyularını işlevsel hale getirdi.

 

Sondajın ilk olarak nerede vurulacağı ile ilgili gerekli fizibilite çalışmalarını tamamlayan KOSKİ Genel Müdürlüğü, sondaj yolunu en az eğimli ve kısa olacak biçimde planlayarak, işlemleri konusunda uzman mühendislerle gerçekleştiriyor. Öncelikle zeminin ıslanıp çamur olmaması için tedbirler alınıyor. İş sağlığı ve güvenliği noktasında hassas bir çalışma yürüten KOSKİ Genel Müdürlüğü, monte çalışmasında da açılacak kuyunun derinliği ile orantılı sağlamlığı esas alıyor.

 

Halihazırda işlevsel olan kuyulara ilaveten yeni kuyular açan Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, özellikle suyu yeterli olmayan bölgelerde daha hassas bir çalışma yürütüyor. Cihanbeyli İlçesi Taşpınar Mahallesi’ne 25 kilometre uzaklıkta vurulan sondajla mahalleye su ulaştırmayı hedefleyen KOSKİ, bunun için iki farklı yerde sondaj çalışması yaparak birinde 248, diğerinde 232 metre derinliğe indi.

 

Öte yandan Altınekin İlçesi’ne 5 kilometre uzaklıkta ve 300 metre derinlikte bir kuyu açan KOSKİ, ilçe merkezinin su ihtiyacını buradan karşılamayı amaçlıyor. Suyun yeterli gelmediği bir başka yerleşim birimi de Selçuklu İlçesi’ne bağlı Sızma Mahallesi. KOSKİ Genel Müdürlüğü burada da sondaj yoluyla 200 metre derinliğe kadar indi. Konya sınırlarında hiçbir yerleşim merkezinin su sıkıntısı yaşamaması için KOSKİ, çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.


a 14/08/2014