YÜZDE 10’LUK BİR TASARRUF VAR AMA YETMEZ


Kuraklık dolayısıyla yüzde 20 su tasarrufu yapılması gerektiğini duyuran Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün çağrısı kısmen karşılık buldu. Geçtiğimiz yıla nazaran daha az su tüketimi gerçekleşirken, yapılan tasarrufun artarak devam etmesi istendi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün Konya’da bu yıl kurak bir kış mevsimi yaşanması dolayısıyla karşı karşıya olduğu tehlikeye dikkat çekerek yaptığı uyarı, vatandaşlarda etkisini göstermeye başladı. Suda konulan yüzde 20 tasarruf hedefi yüzde 10 olarak gerçekleşirken, bu tasarruf oranının yeterli olmadığı, artarak devam etmesi gerektiği vurgulandı.

Geçtiğimiz yılların aynı dönemlerinde yapılan su tüketimleri dikkate alındığında yaklaşık 400 bin metreküp suyun tasarruf edildiği görüldü. KOSKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada bu oranın yaklaşık yüzde 10’luk bir tasarrufa karşılık geldiği ifade edilirken, şu cümlelere yer verildi: “Kış mevsiminin yıllık yağış ortalaması metrekareye 120 milimetre iken, bu kış Konya'da metrekareye ortalama 67 milimetre yağış gerçekleşmiştir. Konya'da yıllık yağış ortalaması 300 milimetredir. Konya, bu ortalama ile Türkiye'nin en az yağış alan bölgelerinden biridir. Hal böyleyken zaman zaman yaşanan kuraklık sebebiyle ortalamanın bile altında kalınabiliyor. Bu yüzden yaşanan kuraklık bazı tedbirleri gündeme getirmekte ve vatandaşlara çeşitli sorumluluklar yüklemektedir. Yapılan tasarruflar sevindirici olmakla birlikte yeterli değildir. Şu an itibariyle Konya’da özellikle kırsalda su kaynaklarımızın hepsi faal durumda. Ancak kurak kış mevsimi sebebiyle kaynaklarımızda ciddi oranlarda azalmalar oldu. Kısa vadede bu durum karşısında en etkin çözüm su israfını önlemek, ihtiyacımız kadar su kullanmaktır.”

Şehir merkezinde konulan su kullanımında “yüzde 20 tasarruf” hedefinin sadece yüzde 10 olarak sağlanmasına değinilen açıklamada, “Su israfını önlememiz kısa vadede kuraklıktan zarar görmemizi önleyecektir. Uzun vadede ise su kaynaklarını geliştirmek için; yeni su kuyuları açımı ve KOP kapsamında içme suyu temini çalışmalarımız devam ediyor. Yaptığımız su tasarrufu çalışmalarında hemşerilerimiz ciddi oranda katılım göstermiş, abone sayımız arttığı halde yıllık su üretimimiz değişmemişti. Aynı hassasiyeti, kırsal başta olmak üzere, bu yaz döneminde de yine hemşerilerimizden bekliyoruz. Şu an itibariyle yüzde 10 tasarruf sağlanmıştır ancak yeterli değildir” ifadelerini kullandı.


12/08/2014