EREĞLİ ATIK SU ARITMA TESİSİ’NİN VERİMİ ARTIRILIYORStabilizasyon havuzu olarak 2008 yılında işletmeye alınan Ereğli Atıksu Arıtma Tesisi’nin eksikleri tamamlanarak en kısa zamanda Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet vermeye başlayacak.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, ilçelerde su ve kanalizasyon çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 6360 sayılı Büyükşehir Yasası’yla Konya’daki tüm ilçe ve mahallelerin su ve kanalizasyon sorumluluğunu üstlenen KOSKİ, bu kapsamda Ereğli Atıksu Arıtma Tesisi’ni devreye sokmak için kolları sıvadı. 2008 yılında stabilizasyon havuzu olarak işletmeye alınan fakat bu zamana kadar hiçbir bakım ve onarımı yapılmamış olan tesiste tüm eksikliklerin giderilmesi için KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yoğun bir çalışma başlatıldı. KOSKİ burada, arızalı olan mekanik ve elektrik ekipmanların tamir ve bakımı yapılarak revizyon işlerinin tamamlanmasını ve tesisin istenilen verimde çalışmasını amaçlıyor.

1 Nisan 2014 tarihi itibariyle Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’ne geçen Ereğli Atıksu Arıtma Tesisi’nde her iki yılda bir bakım onarım çalışmalarının yapılması gerekiyor. Her biri 139 bin 682 metreküp hacimli 2 adet anaerobik stabilizasyon havuzu ve her biri 158 bin 540 metreküp hacimli 4 adet fakültatif stabilizasyon havuzu olmak üzere toplam 6 adet havuzun bulunduğu tesis, işletmeye alındığı yıldan beridir hiç temizlenmediği ve ızgara atıkları açık alana döküldüğü için kent girişinde kötü kokuya ve sineklerin üremesine neden oluyordu. Öte yandan bakım ve temizlik işleri yapılmadığı için temiz arıtma suyu çıkarılamıyordu.

Ereğli kent merkezinden kaynaklanan atıksuların arıtılması amacıyla kurulan tesis, iki paralel hattan oluşuyor. Birinci paralel hattın temizlik çalışmaları başladı. Havuzun içindeki tüm sular boşaltıldı. Alt katmanda birikmiş olan çamurun kurutma işlemi en kısa zamanda tamamlandıktan sonra aynı işlem ikinci paralel hatta uygulanacak.Temizlik işlerinin ardından tesis analizlerle takip edilecek.

23/07/2014