KOSKİ ÇALIŞMALARI ÖRNEK OLDUKonya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye'ye örnek olan Mor Şebeke ve KOSKİ Mavi Bayrağı uygularının yanı sıra SCADA ve Atıksu Arıtma Tesisi gibi birimlerin çalışmaları, Van’da düzenlenen bir sempozyumla bilim insanlarına tanıtıldı. Yapılan sunumlar yoğun bir ilgiyle takip edildi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından organize edilen “Uluslararası Çevre Bilimleri Sempozyumu” Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleştirildi. Van ilinde gerçekleştirilen sempozyuma 10 ülkeden toplam 200 bilim insanı katıldı. KOSKİ’nin sunumları ilgiyle izlendi.

MOR ŞEBEKE UYGULAMASI

KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün başarıyla yönettiği KOSKİ Mavi Bayrağı ve Mor Şebeke uygulamaları ile beraber, Atıksu Arıtma Tesisi ve SCADA gibi birimlerin çalışmalarının anlatıldığı sempozyumda ilgili şube müdürleri sunum yaptılar. İlk olarak Konya Atık Su Arıtma Tesisi'nden çıkarılan geridönüşümlü su ile çalışan sulama maksatlı “Mor Şebeke”, yapılan sunum ile katılımcıların bilgisine sunuldu.

SCADA SAYESİNDE DENETİM KOLAY

SCADA ve rüzgar enerjisi ile alakalı bilgilerin verildiği sempozyumda, SCADA’nın kuruluş gayesi, çalışma prensipleri ve işleyişiyle ilgili sunum yapıldı. Tüm su şebekesinin bilgisayar kontrollü olarak tek merkezden izlendiği SCADA sayesinde, şebekelerde oluşacak arızaların daha önceden tespit edilerek kısa kürede ekiplerin o bölgeye gönderilmesinin sağlandığı, bu sayede de su kesintilerinin minimize edildiği ifade edildi. Ayrıca erken alınan arıza haberi sayesinde pompa istasyonlarının, su kuyularının ve ileride sisteme dahil olacak su şebeke sistemlerinin denetiminin kolaylaştığı anlatıldı. 

MAVİ BAYRAKLA BİRLİKTE GELEN TASARRUF

Son olarak yerel yönetimlerde bilinçli su tüketimi ve KOSKİ Mavi Bayrağı konularında sunumların yapıldığı sempozyumda, su tasarrufuna dikkat çekildi. KOSKİ Genel Müdürlüğü'nün okullara verdiği KOSKİ Mavi Bayrağı’nın belli başlı kriterleri olduğunu belirten KOSKİ yetkilileri, okul bahçesi düzenlemesinden su timi oluşturulmasına ve yağmur suyu depolama ünitelerinin kurulmasına kadar birçok konunun bu kriterler içinde yer aldığını vurguladılar. Ayrıca KOSKİ Mavi Bayrağı sayesinde ciddi manada tasarrufun sağlandığı dile getirilen sempozyum, soru-cevap bölümüyle son buldu.

20/06/2014