YAĞIŞLAR İSRAF İÇİN BAHANE OLMAMALI


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Mayıs ve Haziran aylarında yağan yağmurların sevindirici olduğu belirtilirken, tehlikenin halen devam ettiği ve tasarrufu elden bırakmamak gerektiği vurgulandı.

Son günlerde yağan sağanak yağışlar Konya’yı sevindirdi. Konu ile ilgili Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada yağışların sevindirici olmakla birlikte bazı sorumlulukları da hatırlatması gerektiği belirtildi. Özellikle kış aylarında yağan karın suyu asıl besleyen madde olduğu ifade edilirken, Mayıs ve Haziran ayında yağan yağmurun Altınapa Barajı’nın doluluk oranına çok fazla katkı sağlamadığı dile getirildi. Konya genelinde kurak bir kış mevsimi yaşanması dolayısıyla her zamankinden daha fazla tasarrufa gidilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, vatandaşların son yağışlara aldanarak gereğinden fazla su tüketmemesi uyarısında bulunuldu.

SON 30 YILIN EN KURAK KIŞINI YAŞADIK

KOSKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Son günlerde yağan yağmurlar hepimizi çok sevindirdi. Fakat bu tedbiri elden bırakmak için bir gerekçe olmamalı. Asla rehavete kapılmamalı, tasarruflu olmalı ve suyu israf etmemeliyiz. En başta belirtmek gerekir ki suyu asıl besleyen kardır.  Son 30 yılın yağış ortalamalarına bakıldığında bu yılki kış yağışları ortalamanın oldukça altında görülüyor. Ocak ayı dışında kurak bir kış mevsimi geçirdik. Beklenen ölçüde kar yağışı olmadı. Bu da son 30 yılın en kurak kışını yaşadığımızı açıkça göstermektedir.”

YAĞMUR MEVSİM NORMALLERİNİN ALTINDA

Son 30 yılın yağış düzenine bakıldığında ilkbahar ayı yağışlarının da bu yıl beklenen oranda yüksek olmadığı belirtilen açıklamada, “Bu yıl, Mayıs ayının son iki haftası ve Haziran ayının 11’ine kadar olan periyotta yağan yağmur dışında normalin altında yağış görülmektedir. Yağan yağmur Altınapa Barajı’nda sadece 19 cm yükselişe neden olmuştur. Ayrıca 580 lt/sn çeşitli kaynaklardan su gelişi sağlanmış, kot oranı çok değişmemiştir. Bu yıl Ocak ayından bu yana toplam 241,7 mm yağış düşmüştür. Özellikle yaz aylarında su sorunu yaşamamak için öncelikle yapmamız gereken suyu ihtiyacımızdan fazla kullanmamak. Konya havzasında kuyudan çekilen suyun yüzde 3 kadarını Konya’da içme ve kullanma suyu olarak tüketiyoruz. Buradan da anlaşılacağı üzere tarımsal sulamada tüketilen su, çekilen suların büyük bir kısmına tekabül ediyor. Bu yüzden sulamalarda modern teknikler kullanılmalı ve su kaybı en aza indirilmelidir” ifadeleri kullanıldı.

18/06/2014