KOSKİ’DEN HER İLÇEYE SU DEZENFEKTE CİHAZIKonya sınırları içinde bulunan her ilçeye otomatik dezenfekte cihazları yerleştiren Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, her gün farklı noktalardan aldığı numunelerle içme suyunun sağlıklı bir şekilde abonelere ulaşması için de gerekli analizleri yapıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü sağlıklı su üretiyor. Şu an itibariyle Konya sınırları içerisinde bulunan tüm ilçelere otomatik dezenfekte cihazları yerleştiren KOSKİ, içme ve kullanma suyu şebekelerini, akrediteli laboratuvar ve mobil kalite-kontrol araçlarıyla 7/24 kontrol ediliyor. Konya sınırları içerisinde hem İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda, hem de KOSKİ Genel Müdürlüğü Laboratuvarı’nda numuneler alınmak suretiyle sürekli kontrolleri yapılan sular, temiz ve sağlıklı bir biçimde vatandaşlara ulaştırılıyor.

KOSKİ TİTİZLİĞİ ELDEN BIRAKMIYOR

TSE 266 ve Sağlık Bakanlığı'nın 25730 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre, memba sularının ve kaynaklarının dezenfeksiyonunun yapılması, fiziksel-kimyasal ve bakteriyolojik analizlerinin yapılıp izleme programlarının yürütülmesi görevlerini yerine getiren KOSKİ, şebeke suyunun dezenfeksiyonu ve kontrolünün yürütülmesi ve şebekenin tamamını kapsayacak şekilde muhtelif noktalardan klor miktarı tayinlerinin yapılması gibi çalışmalarla titizliği elden bırakmıyor.

DIŞARIDAN GETİRİLEN NUMUNELERİN ANALİZLERİ DE YAPILIYOR

Gelişmiş cihaz ve teçhizatlarla donatılan akredite olmuş su kalite-kontrol laboratuvarı, sahasında uzman kimya mühendisleri, kimyagerler ve biyologlardan oluşan personeliyle hizmet veren KOSKİ Genel Müdürlüğü, laboratuvarında şehre su temin edilen kuyular, yüzeysel sular ve memba sularının (tatlı su) fiziksel-kimyasal ve bakteriyolojik analizlerini yapıyor. Su temin edilen kuyulardan mevsimsel olarak kuyu bazında tek tek, şebekeden ise dönüşümlü olarak numuneler alınıp analizlerinin yapıldığı laboratuvarlarda, talep olması halinde dışarıdan getirilen numunelerin analizleri de ücret karşılığı yapılıyor, analizler yükümlü olunan standartlarla kıyaslanıyor.

SULARIMIZI GÖNÜL RAHATLIĞIYLA İÇEBİLİRSİNİZ

Konu ile ilgili KOSKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Konya’da Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kriterlerine, TSE 266 ve Sağlık Bakanlığı’nın “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliği”ne uygun, su üretimi yapılıyor. Şebeke suyu hem KOSKİ, hem de İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince sürekli kontrol ediliyor. Şu ana kadar yapılan kontrollerde hiçbir olumsuzlukla karşılaşılmadı. Merkezde ve ilçelerde yaşayan halkımız gönül rahatlığı ile KOSKİ tarafından üretilen ve dağıtımı yapılan şebeke suyunu ve tatlı suyu içebilirler” ifadelerine yer verildi.

17/06/2014