KOSKİ MAVİ BAYRAKLI OKUL SAYISI ARTIYORKonya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü'nün ilkokul, ortaokul ve liselerde yürüttüğü “Su Timleri” kampanyasında su tasarrufu sağlayan okullara verilen Türk Patent Enstitüsü (TPE) tescilli KOSKİ Mavi Bayrağı sayısı 33’e ulaştı.

 

Tüm dünyanın en stratejik konularından olan suyun tasarruflu kullanımına dikkat çekmek üzere Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen KOSKİ Mavi Bayrağı uygulaması, su bilincinin oluşturulmasına büyük katkı sağlıyor. KOSKİ Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kaçak kuyular, tarımda uygulanan yanlış sulama teknikleri ve bilinçsiz tüketilen su kullanımları neticesinde her yıl yeraltı su seviyesinin önemli ölçüde düştüğü belirtilerek, yeraltı su seviyesindeki bu düşüşün önlenmesi ve havzanın korunması için suyun bilinçli kullanılmasına yönelik eğitim faaliyetleri yapıldığı kaydedildi.

 

3 OKULA DAHA KOSKİ MAVİ BAYRAĞI VE SERTİFİKA

 

Suyun akılcı kullanımını özendirmek ve tasarruflu su tüketimini toplumun her kesimine yaymak amacıyla 2007 yılında başlayan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Tuzlukçu Koraşı Ortaokulu’nda gerçekleştirilen törende Okul Müdürü Seyfettin Göktaş’a KOSKİ Mavi Bayrağı ve sertifikası teslim edildi. Törene Tuzlukçu Kaymakamı Nursevinç Özbek yanı sıra ilçe protokolü de katıldı. Tuzlukçu Şehit Cemalettin Şekerci İlkokulu’nda devam eden törende KOSKİ Mavi Bayrağı Okul Müdürü Bedirhan Gezen’e teslim edildi. Son olarak Ilgın Şehit Bayram Harun Çoban Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde gerçekleştirilen törende ise KOSKİ Mavi Bayrağı Okul Müdürü, Emre Deveci’ye teslim edildi. Su Timi görevlilerine de teşekkür belgeleri verildi. Verilen KOSKİ Mavi Bayraklarıyla 30 olan okul sayısı 33’e yükselmiş oldu.

 

KOSKİ MAVİ BAYRAĞI ALMAK İÇİN GEREKLİ KRİTERLER

 

Halen devam eden kampanya kapsamında okullara KOSKİ Mavi Bayrağı verebilmesi için belirli kriterler gerekiyor. Okul bahçesi düzenlemesi, su timi oluşturulması, okul tuvaletlerinde su israfının önüne geçilmesi, yağmur suyu depolama ünitelerinin kurulması ve ihtiyaçları miktarında kadar az su kullanımının sağlanması gibi önemli kriterler koyan KOSKİ Genel Müdürlüğü, takip işini yürütecek olan okul su timlerine görevli kartı vererek yetkilendiriyor. Kriterlere uyulup uyulmadığını da denetleyen KOSKİ Genel Müdürlüğü, kriterlere uymayan okullardan KOSKİ Mavi Bayrağını geri alıyor.11/06/2014