KOSKİ’NİN TAŞRADAKİ EĞİTİMLERİ SONA ERDİ


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün, öğrencilere yönelik olarak su tasarrufu konusunda yürüttüğü çalışmaları taşra ilçelerde sona erdi.

 

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü ve Konya Milli Eğitim İl Müdürlüğü işbirliğiyle 6360 sayılı Büyükşehir Yasası kapsamında yürütülen eğitim çalışmalarında sona gelindi. İlk, orta ve lise grubundaki 6 bin 792 öğrenciye ulaşan KOSKİ Genel Müdürlüğü, 2013 Şubat ayında başlatılan çalışmalar çerçevesinde 5 okula daha KOSKİ Mavi Bayrağı verdi. Toplamda da 25’i merkez, 5’i taşra ilçe olmak üzere KOSKİ Mavi Bayraklı okul sayısı 30’a ulaştı.

 

TASARRUF OLMAZSA SU FAKİRİ OLURUZ

Yazılı ve görsel çalışmalara paralel olarak su tasarrufu konulu programlar düzenleyen KOSKİ, ilçe ve beldelerde başlattığı eğitim çalışmalarında küresel ısınma, mevsimlerde oluşan dengesizlik ve hızla büyüyen şehirlerin içme ve kullanma su problemlerini anlattı. Türkiye'nin su zengini gibi görüldüğü ancak öyle olmadığı belirtilen eğitim programlarında, ülkemizde kişi başına düşen yıllık ortalama su miktarının bin 519 metreküp olduğu, suyun bilinçli kullanmaması durumunda ileriki yıllarda Türkiye’nin su fakiri olacağı ifade edildi.

 

TASARRUFUN YÖNTEMLERİ ANLATILDI

 

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programlarda; su tüketiminde dikkat edilmesi gereken hususlar; mutfaktan banyoya, tarımsal sulamadan araç yıkamaya, damlatan musluk tamirinden ev temizliğine kadar su kullanım alanları ile ilgili bilgiler verildi, nasıl su tasarrufu yapılacağı anlatıldı. Müsrifliğin terk edilmesi, su tasarrufu konusunda oluşacak bilincin önümüzdeki yıllarda farkındalık oluşturabileceği belirtilen eğitimler, öğrencilere izletilen su ve su tasarrufu ile ilgili eğitici ve eğlenceli animasyonlar; karaçam tohumlu kalem, su tasarrufu konulu hikâye ve masal kitapları dağıtımı ile son buldu.

03/06/2014