KOSKİ: TATLISUYU AMACINA UYGUN KULLANALIM


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, tatlı su çeşmelerinin amaç dışı kullanılmasının hizmetin yaygınlaşmasında ve sürdürülebilirliğinde engel teşkil ettiği vurgulandı

 

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün örnek uygulaması olan tatlısu çeşmelerinin amaç dışı kullanımı konusunda bir dizi uyarılarda bulunuldu. Konya'da 1000 adet tatlı su çeşmesi ile büyük bir hizmet veren KOSKİ Genel Müdürlüğü, tatlı su üretimini Çayırbağı, Dutlu, Kırankaya, Beypınar, Mukbil, Şadiye ve Yeşil Efendi olmak üzere 7 kaynaktan gerçekleştiriyor. Yıllık 2 milyon 500 bin metreküp tatlı su üretimi bulunan KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün tatlı su hizmet ağını üç adet tatlı su gömme su deposu ve 400 bin metre tatlı su şebekesi oluşturuyor.

 

SÜRDÜRÜLEBİLİR HİZMETE ENGEL

 

Sadece içme amaçlı üretimi gerçekleştirilen tatlısu hizmetinin; özellikle yaz aylarında araç, halı, dükkân ve ev önü yıkaması, bahçe sulaması vb. gibi amaç dışı kullanımı ile yaygınlaşmasına ve sürdürülebilirliğine engel teşkil ediyor. Tatlı su çeşmelerinin amaç dışı kullanımını önlemek üzere caydırıcı tedbirlerden ziyade bilinçlendirmeyi tercih eden KOSKİ Genel Müdürlüğü, Tarifeler Yönetmeliği'nin 42\1 maddesi gereği tatlı su çeşmesinin amaç dışı kullanımında idare para cezası uyguluyor. Kaçak bağlantı yapılması durumunda ise idari para cezası ağırlaşıyor.

 

AMAÇ CEZA DEĞİL, BİLİNÇLENDİRMEK

 

Yaklaşık her 500 metre mesafede yer alan tatlı su çeşme hizmetinin devamının bilinçli kullanımdan geçtiği belirtilen açıklamada, belli başlı bazı tedbirlerin alınması gerektiği ifade edildi. Amacın ceza kesmek olmadığı vurgulanan açıklamada, “KOSKİ Genel Müdürlüğü olarak beklentimiz, amaç dışı kullanımın önüne geçerek tatlı su hizmet ağının daha yaygın hale gelmesidir. Bunun için cezai yaptırımdan çok tatlı su çeşme hizmeti konusunda bilinçlendirme faaliyetlerine hız veriyoruz. Halkımız da, amaç dışı kullanımda Alo 185 hattından bildirimde bulunarak su israfının ve amaç dışı tatlısu  kullanımının önüne geçebilir” denildi.

28/05/2014