UZBAŞ TEHLİKEYE KARŞI UYARDI


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş, son günlerde yaşanan kuraklık dolayısıyla yaptığı açıklamada, Konya halkının daha duyarlı olmasını isteyerek, uyarılarda bulundu.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş, Konya’nın Mart ve Nisan ayında yeterince yağış almamasıyla karşı karşıya kaldığı kuraklık tehlikesi nedeniyle bir açıklama yaptı. Uzbaş yaptığı açıklamada Konya halkının daha duyarlı olmasını isteyerek, şu ifadeleri kullandı: “Son on yılın en kurak zamanını yaşıyoruz. Merkezde su ile ilgili gereken tedbirleri aldık. Ancak yaz döneminde şehrimizin bir sıkıntısı ile karşılaşmaması için halkımızın desteğini istiyoruz. Zaten su tasarrufu konusunda halkımızın yoğun bir desteği vardı, bu desteklerinin devamını diliyorum. Şebeke arızası, abone hattı arızası, şadırvan arızası, sulama şebekesi arızası ve çeşme arızalarını mutlaka vakit geçirmeden ALO 185’e bildirmelerini rica ediyorum. Su, ikamesi olmayan bir özelliğe sahiptir. Su kaynaklarının verimi, yağışlarla doğru orantılıdır. Yağışlar çok olursa kaynaklarda da debi yükselecektir. Yağışların azlığında ise kaynaklarda su debisi düşecektir.”

SUYU İHTİYACINIZ KADAR KULLANIN

Konya halkına “ihtiyacınız kadar su kullanın” çağrısında bulunan Uzbaş, “Son on yılın yağış ortalamalarına bakıldığında en düşük dönemi yaşıyoruz. En son böyle bir kuraklık ile 2001 yılında karşı karşıya kalmıştık. Bu zorlu süreci inşallah halkımızın her zamanki duyarlılığı sayesinde sıkıntı yaşamadan atlatacağımıza inanıyorum. Tek isteğimiz ihtiyacımız kadar su kullanılması yönünde. Bahçenizde ağaç varsa eğer sadece ağacın ihtiyacı kadar su kullanın. Arazinizde boşlukları ve otları sulamayın. Bu tür ufak dokunuşlar kaynaklarımızın aşırı kullanımının önüne geçecek, yaz döneminde her hangi bir olumsuzlukla karşı karşıya kalmamızı da önleyecektir” dedi.

30/04/2014