BALIKESİRLİ MÜHENDİS ADAYLARI KOSKİ’NİN ATIKSU ARITMA TESİSİNİ GEZDİKonya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Balıkesir Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümü öğrencilerini ağırladı. KOSKİ Atıksu Arıtma Tesisleri’ni gezen Balıkesirli öğrenciler, atık suyun hangi evrelerden geçerek kullanıma kazandırıldığı konusunda bilgi aldılar

 

Balıkesir Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği bölümü öğrencileri, Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’ne bağlı Atıksu Arıtma Tesisleri'ni ziyaret ettiler. Mimarlık-Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Özmetin ve Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Elif Özmetin’in refakatinde KOSKİ Atıksu Arıtma Tesisleri’nde teknik gezi yapan öğrenciler, sırasıyla; kaba ızgara, giriş pompa istasyonu, ön çökeltme havuzları, havalandırma havuzları, son çökeltme havuzları, çamur yoğunlaştırma havuzları, anaerobik çamur çürütme tankları, biyogaz depolama tankları, ısı merkezi ve enerji geri kazanım ünitesi, çamur susuzlaştırma tesisi ve çamur pompa istasyonlarını incelediler.

 

TESİSTEKİ TÜM BİRİMLERİ TEK TEK İNCELEDİLER

 

Tesisteki her birimi tek tek gezerek, buralardaki faaliyetleri merakla inceleyen öğrenciler, atıksuların

arıtımı sırasında oluşan çamurların stabilizasyonu amacıyla çamur arıtımı yapılan merkezde de dikkatli incelemeler yaptılar. Yoğunlaştırılan arıtma çamurlarının, anaerobik (havasız) çamur çürütücülerde biyolojik olarak nasıl stabil hale getirildiğini merak eden mühendis adayı öğrenciler,  bu üniteden çıkarılan çamurların susuzlaştırılarak yapılan bertaraflaştırma işlemini yakından görme fırsatını buldular.

 

BALIKESİRLİ ÖĞRENCİLER KOSKİ’YE HAYRAN KALDI

 

Arıtma gazının biyolojik olarak stabilizasyonu sırasında ortaya çıkan biyogazların, filtreleme ve desülfürüzasyon ünitelerinden geçirilerek arıtıldığını anlatan KOSKİ yetkilileri, arıtılmış biyogazın, enerji üretimi için depolandığını kaydettiler. Ortalama yüzde 65 metan içerikli biyogazın, kojenerasyon ünitelerinden geçirilerek, ısı ve elektrik enerjisine nasıl dönüştürüldüğünü ve anaerobik çürütücülerde üretilen biyogazdan elde edilen 2 MW/saate yakın enerji üretimiyle maliyetlerinde önemli bir tasarruf sağladığı bilgisini veren KOSKİ yetkilileri, 8 bin konutun elektrik ihtiyacının tamamını karşılayacak enerjinin bu şekilde üretildiğini aktardılar. Mühendis adayları, ortalama yıllık 55 milyon metreküp atık suyun arıtıldığı ve atıklar vasıtasıyla elde edilen biyogazdan, 8 bin konutun ihtiyacını karşılayacak elektrik enerjisi üretildiğini öğrenince şaşkınlıklarını gizleyemediler.

28/04/2014