KOSKİ TASARRUF BİLİNCİNİ ANLATTI


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen programda öğrencilere su tasarruf bilinci konusunda eğitim verildi.

Dünya Su Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen bir programla Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, ilk, orta ve lise gurubu öğrencilere su tasarrufunun önemini anlattı. Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda konuşan KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş, etkinliğin amacının sadece 22 Mart Dünya Su Günü’nü kutlamak olmadığını, bununla beraber 2007 yılında öğrencilere yönelik başlatılan bilinçlendirme çalışmalarının değerlendirildiği bir faaliyet olarak da değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

EĞİTİMLER MEYVELERİNİ VERDİ

KOSKİ Genel Müdürü Uzbaş konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün burada esasında sadece 22 Mart Dünya Su Günü etkinliği için değil, daha önce 2007 yılında başlamış olan bir eğitim çalışmasının devamını konuşmak için toplandık. 2007 yılında tüm okullarımızda su tasarruf bilincinin geliştirilmesine yönelik bir faaliyet başlatmıştık. O günden bugüne oldukça mesafe kat ettiğimizi söyleyebiliriz. Bunu nereden anlıyoruz? Şehrimizde kullanılan suyun kişi başına tüketim miktarıyla ilgili yaptığımız tespitlerde bunu bariz olarak gördük. Özellikle de okullarımızda yüzde yirmi beşe varan tasarruflar söz konusu.”

SUYUN BİTME TEHLİKESİ VAR

Suyun bitme tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna işaret eden Uzbaş, “Bugün Konya şehrinin su ve kanalizasyon hizmetlerini gören bir kurum olarak ifade ediyoruz ki; kent merkezinde suyun tamamı yer altı sularından çekiliyor. Zaman zaman bazı kişi ve kuruluşlar belki toplumu germemek için su kaynaklarının yeterli miktarda olduğunu söylüyor olabilir ama bu maalesef böyle değil. Su seviyelerinde düşüşler inkâr edilemez. Şöyle bir gerçek de var ki eğitim faaliyetlerinden sonra seviye düşüşleri azaldı” dedi.

KÖTÜ OLAYLARDAN DERS ÇIKARALIM

Suyun ikamesi imkansız en hayati madde olduğuna dikkat çeken Uzbaş, geçmişten ders alınması gerektiğini belirterek, “Şimdi değerli öğrenciler! Eskilerin bir sözü vardır. Derler ki; ‘hafıza-i beşer nisyan ile maluldur’ yani insanlar unuturlar. Unutmak bazen bir nimettir, bazen de afet. İnsan başına daha önce gelmiş olan kötü olayları unutmak ister, unutunca rahatlar. Ancak bazen de unutmak afettir. Çünkü insanların başlarına gelen kötü şeylerden ders çıkarmaları gerekir. Değilse o olumsuzluklar tekrar tekrar başına gelebilir. Susuzluğu bilen bir nesiliz. Bu yüzden gelecekte tekrar aynı şeyi yaşamak istemeyiz” şeklinde konuştu.

BİR GÜN VANALARINIZI KAPATIN

Suyun değerini daha iyi anlamak için öğrencilere “Vanalarınızı bir gün kapalı tutun” önerisinde bulunan Uzbaş, “Sevgili çocuklar, siz hatırlamazsınız ama büyükleriniz hatırlarlar. Eskiden evlerimizde tek çeşme vardı. Ve bu çeşme bahçede olurdu. Evin tüm su ihtiyaçları bu çeşmeden karşılanırdı. Daha da eskiye gitmek gerekirse-50 sene evvele- bu çeşmeler evlerimizde değil; mahallemizde olurdu. Tüm mahalleli ellerine aldıkları güğüm ve benzer kaplarla bu çeşmelerden su doldurur, evlerine götürürlerdi. Sizler o günleri görmediniz. Evlerinizde birçok çeşme var ve istediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz. Bu zor günleri tekrar yaşamamak için suyu tasarruflu kullanmanız gerekiyor. Bir düşünün evinizde bir gün suyun akmadığını. İsterseniz bunu bir deneyin. Ailelerinize haber vererek vanaları kapatın. Su ihtiyacını bakalım ne kadar hissedeceksiniz” ifadelerini kullandı.

KOSKİ Genel Müdürü Uzbaş’ın yaptığı konuşmanın ardından Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi’nin hazırladığı “Yağmurun Sesi” isimli sahne gösterisi beğeniyle izlendi. Akabinde  öğrencilere sertifikaları dağıtıldı. Program, su tasarrufunun öneminin anlatıldığı sunumun ardından son buldu.

26/03/2014