KOSKİ AB HİBE PROJELERİ KAPSAMINDA PERSONELİNİN DONANIMINI ARTTIRIYOR


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak 63 bin Euro hibe kazanılan "Büyükşehirlerde Su Yönetimi Tasarımı, İşletilmesi ve Geliştirilmesi" adlı Avrupa Birliği Hibe Projesi kapsamında Estonya, Finlandya ve Almanya seyahatleri tamamlandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü su ve kanalizasyon hizmetlerinin yanı sıra personelinin uzmanlık eğitimlerine de büyük önem veriyor. Avrupa Birliği Leonardo da Vinci Projesi Görünürlük Çalışması içinde yer alan ve KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak 63 bin Euro hibeye layık görülen "Büyükşehirlerde Su Yönetimi Tasarımı, İşletilmesi ve Geliştirilmesi" projesi için çeşitli Avrupa ülkelerine giden KOSKİ personeli, buralarda önemli kazanımlar elde etti.

KOSKİ Genel Müdürlüğü'nün proje sahipliğinde; ASKİ Genel Müdürlüğü, TÜTEV, Tarımsal Kalkınma Vakfı Konya Temsilciliği ve Ürün Medikal'in ortaklığında yürütülen proje için Avrupa'ya giden 34 proje katılımcısı yurda döndü. Proje çerçevesinde kalımcılar, Finlandya, Estonya ve Almanya'daki içme suyu arıtma tesisleri, atıksu arıtma tesisleri, şebeke yönetim sistemleri ve su yönetimi ile ilgili olarak teknik gezi ve incelemelerde bulundular. KOSKİ heyeti ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Estonya Büyükelçisi Ahmet Ülker'i de makamında ziyaret ettiler.

KOSKİ Genel Müdürlüğü'nün projesiyle katılımcılar, suyun üretilmesi, arıtılması, dağıtılması, ve şebeke yönetimi ile ilgili olarak ziyaret ettikleri firma ve kurumlardaki işleyiş ile ülkemizde uygulanan yöntemleri kıyaslama imkanı buldular. KOSKİ çalışanları dolu dolu bir eğitim seyahati gerçekleştirirken kendi meslek alanlarında da donanımlarını arttırmış oldular.

11/03/2014