BORU BAĞLANTISINDA YENİ SİSTEM GELİŞTİRİLDİTürk Patent Enstitüsü, tasarımı Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü'ne ait olan Abone Şube Yolu Delme Aparatı'na 10 yıllık Faydalı Model Belgesi verdi

 

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, su ve kanalizasyon işlerinin yanı sıra toplum yararını gözeten teknolojik çalışmalara da imza atıyor. KOSKİ Genel Müdürlüğü, kendi tasarladığı Abone Şube Yolu Delme Aparatı'yla Faydalı Model Belgesi almaya hak kazandı. Faydalı Model Belgesi, Türk Patent Enstitüsü tarafından 551 Sayılı Patent Haklarının Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin 162'nci maddesi uyarınca 10 yıl süreli olarak verildi.

 

ABONE ŞUBE YOLU DELME APARATI NIN ÖZELLİKLERİ

 

KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışma ile Abone Şube Yolu Delme Aparatı, 90 mm çapındaki boruların öncelikle iş güvenliği standartlarında, istenen ölçüde delme işleminin yapılması ve delme işlemi sırasında çıkan PVC talaş ve parçanın suya karışmasını engelleyecek şekilde tasarlandı. Söz konusu delme apartı, suya karışması muhtemel parçaların tesisatlara zarar vermeden cihaz içinde bırakıyor ve kolayca malzeme dışa çıkartılıyor. Ayrıca çalışma esnasında kullanılan aparat, işçilerin basıncı yüksek suya maruz kalınmasını ve su israfını önlüyor.

 

MANUEL SİSTEM YETERLİ VERİMİ VEREMİYORDU

 

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada, “Bu çalışma kapsamında abone şube yolu yapılan su şebeke hattının bağlantı noktasında PVC borularda delme işlemi tamamen manuel olarak matkap ile yapılmaktaydı. Manuel sistemdeki delme işlemi, su israfına neden olmakta, iş güvenliği açısında tehlike arz etmekteydi. Yeni aparat sayesinde bu olumsuzlukların hepsi bertaraf edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

23/10/2013