TEMİZLENMEYEN SU DEPOLARIYLA GELEN BÜYÜK TEHLİKE    Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü'ne bağlı Su Deposu Dezenfekte ekibi, bazı binalarda bulunan su depolarını dezenfekte ederek, suyun sağlıksız bir şekilde tüketilmemesi için gerekli önlemleri alıyor.

    Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından temiz ve sağlıklı bir şekilde sunulan içme suyu, su deposu bulunduran iş yeri, site ve apartmanlarda kimi zaman sağlıksız bir şekilde saklanıyor. Yılda en az iki defa temizliği yapılmayan su depoları ise kolera, tifo, sarılık ve hepatit gibi çeşitli bulaşıcı hastalıklara kapı aralayabiliyor. Söz konusu dezenfeksiyon işleminin halk sağlığı bakımından önemi nedeniyle KOSKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Su Depoları Temizleme ve Dezenfekte Ekibi, su depolarının fiziksel ve kimyasal temizliğini yapıyor. Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Dezenfekte ekibimiz tarafından, su depolarının fiziksel ve kimyasal temizliği yapılma

ktadır. Yapılan tetkiklerde depoların büyük bir kısmının bakımsız olduğu, içerisinde çamur ve çeşitli maddeler bulunduğu tespit edilmiştir. Binada bulunan su deposuna kadar gelen sağlıklı su, depo bakımı ve dezenfeksiyonu yapılmamış su deposunda kimyasal ve bakteriyolojik olarak kirlenmektedir. Bu sudan kullanım neticesinde başta Tifo, Kolera, Sarılık, Hepatit gibi salgın hastalıklar olmak üzere birçok hastalıklara sebebiyet verilebilir."  
SU DEPOLARI NASIL TEMİZLENMELİDİR?
    Su depolarının çamaşır suyu, deterjan, kireç gibi hijyen sağlamayan maddeler kullanılarak sıradan kişilere temizletilmemesi gerektiği vurgusu yapılan açıklamada, "KOSKİ, ihmaller sonucu mikrop yuvası haline gelen binalardaki su depolarını dezenfekte etmektedir. Bunun için KOSKİ Genel Müdürlüğü'ne müracaat edilmesi yeterli olacaktır. Depo yüzeyleri, basınçlı makine ve kir sökücü aparatlar kullanılarak profesyonel ekiplerimiz tarafından yıkandıktan sonra kirli su dışarı atılmaktadır. Yıkama işlemi bittikten sonra depo yüzeylerindeki çatlak, su sızıntısı ve korozynlar tespit edilerek, PH  ve klor testleri yapıldıktan sonra  teknik bir rapor hazırlanmaktadır. Hedefimiz kar gayesi gütmeden, ailenize temiz ve sağlıklı hizmet sunmaktır." cümlelerine yer verildi.

25/06/2013