“Tatlısuyu Amacına Uygun Kullanalım!”Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, örnek uygulaması olan tatlı su çeşmeleri ile ilgili hizmetini sürdürüyor. Başka şehirlerde şişe içinde satılan memba kaynak suyu, Konya'nın muhtelif yerlerindeki tatlı su çeşmelerinde ücretsiz olarak vatandaşa sunuluyor.

Konya'da 944 adet tatlı su çeşmesi ile hizmet veren KOSKİ,  tatlı su üretimini Çayırbağı, Dutlu, Kırankaya, Beypınar, Mukbil ve Şadiye olmak üzere 6 kaynaktan gerçekleştiriyor. Yıllık 2 milyon 500 bin metreküp tatlı su üretimi bulunan KOSKİ'nin, tatlı su hizmet ağı ise 400 bin metre tatlı su şebekesinden oluşuyor. Fakat sadece içme amaçlı üretimi gerçekleştirilen tatlısu hizmetinin; özellikle yaz aylarında araç, halı, dükkân ve ev önü yıkaması, bahçe sulaması vb. gibi amaç dışı kullanımı ile yaygınlaşmasına ve sürdürülebilirliğine engel teşkil ediyor. Tatlı su çeşmelerinin amaç dışı kullanımını önlemek ise KOSKİ Genel Müdürlüğü Tarifeler Yönetmeliği'nin 42. Maddesi 2. Fıkrası gereği 237,50 TL cezai müeyyide uygulanıyor. Buradaki amaç, ceza kesmek değil, amaç dışı kullanımın önüne geçerek tatlı su hizmet ağının daha yaygın hale gelmesini sağlamaktır. Bunun için cezai yaptırımdan çok tatlı su çeşme hizmeti konusunda bilinçlendirme faaliyetlerine hız veriliyor.

Her 500 metre mesafede yer alan tatlı su çeşme hizmetinin yaygınlaşmasında ve sürdürülebilirliğinde en büyük engel olan tatlı su çeşmelerinin amaç dışı kullanımı Alo 185 Çağrı Merkezi'ne bildirimde bulunularak engellenebiliyor.

20/06/2013