Rogar Temizlikleri Devam Ediyor


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, yağmur suyu tahliyesinde kullanılan rögarların temizliğine devam ediyorKonya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü daha önce ilçe belediyelerinin sorumluluk alanında olan yağmur suyu rögarlarının temizliğini, yapılan protokol ile üstlenmişti. Havaların ısınması ile birlikte zaman zaman oluşan kokunun önüne geçmek ve yağmur sularının tahliyesinin daha rahat gerçekleşmesini sağlamak için başlatılan çalışmalar sürüyor.
ÇALIŞMALARIN DEVAM ETTİĞİ MAHALLELER
Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri Büyükşehir'e ait cadde ve sokaklarda çalışmaların tamamladı. Meram, Karatay ve Selçuklu ilçelerinde de sona yaklaşan ekipler, Karatay'da Şems Tebrizi, Aziziye,  Nakipoğlu, Kuzgun Kavak, Doğanlar, Akif Paşa, Kalenderhane, Karacihan, Kayacık, Araplar, Keçeciler, Hacı Hasan, Köprübaşı, Çelebi,  Büyüksinan, Hasandede Mescit mahallelerinde; Meram'da Şükran, Sahibiata, Abdülaziz, Şeyh Sadrettin mahallelerinde; Selçuklu'da ise Hamidiye, Beyhekim, Beyazıt, Büyük İhsaniye, Küçük İhsaniye, Babalık, Devri Cedid, Ferhuniye, Tarla, Yenişehir, Nişantaşı, Feritpaşa, Bosna Hersek, Medrese, Işıklar, Kılınçarslan ve Özlem mahallelerinde çalışmalarını sürdürüyor.
ÇALIŞMALARIN TEMEL AMACI
Çalışmalardaki temel amaç ise; kum, çakıl, çöp gibi malzemelerin zaman içerisinde rögarları tıkamasıyla, yağışlı havalarda cadde ve sokaklardaki su birikintisinin oluşturmasını engellemek. Son teknoloji kombine kanal araçlarını kullanan ekipler, basınçlı su ile tıkanıklıkların açılmasının yanı sıra rögar bağlantıları da kontrol ediyor. Temizliği yapılan yağmur suyu rögarlarının koordinatlarını haritaya işleyen ekipler, sayısallaştırmaya altlık oluşturuyorlar. Şehrin cadde ve sokaklarında yer alan yağmur suyu rögarlarının temizliği için vatandaşlar; tıkalı olan, koku yapan rögarları ‘Alo 185'e ihbar edebilecek. Ekipler, ihbarları program dışı değerlendirerek tıkalı olan, koku yapan yağmur suyu rögarının temizliğini yapacak.12/06/2013