50 Yıllık İçme Suyunu Garanti Altına Alacak İsale Hattının Temeli AtıldıOrman ve Su İşleri Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi'nin birlikte yürüttüğü Mavi Tünel'den Konya merkeze içme suyu getirecek içme suyu isale hattı başta olmak üzere bakanlığın 42 dev tesisinin açılış ve temel atma töreni Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun katılımıyla yapıldı.

Kültürpark'ta düzenlenen törende konuşan Devlet Su İşleri Genel Müdürü Akif Özkaldı, açılışı yapılacak ve temeli atılacak 42 yatırımın toplam maliyetinin 610 milyon TL olduğunu söyledi.

KONYA'NIN HAYALLERİ BİR BİR GERÇEKLEŞİYOR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın hayallerinin bir bir gerçekleştiğini belirterek, büyük bir hizmetlerle lider ülke olma yolunda ilerleyen Türkiye'nin lider şehri olmak için canla başla çalıştıklarını söyledi. Başkan Akyürek, “Bugün Konya'nın yeni bir hayali daha gerçekleşiyor. Konya büyük yatırımlarla buluşurken en büyük endişemiz gelecekte yaşanabilecek içme suyu problemiydi. Bugün Konya'nın 50 yıllık içme suyu problemi çözülüyor. 100 kilometreden fazla bir isale hattı Mavi Tünel'den Konya'mız ile buluşuyor. Tamamını enerji ile elde ettiğimiz Konya içme suyu, bundan sonra Mavi Tünel yoluyla ve cazibeyle elde edilecek. Böylece su maliyetimiz de daha aşağı düşmüş olacak. Bakanlığımızın ve DSİ Genel Müdürlüğümüzün bu çalışmasıyla 2 yıl içinde Hasanköy'den ve Dede Korkut Dağıtım merkezinden geçecek Göksu'nun bereketli suyu musluklardan akmaya başlayacak. Konya tarihi açısından bir dönüm noktasını yaşıyoruz. Arıtma tesisi ile birlikte toplam 300 milyon TL'ye mal olacak bu yatırımı şehrimize kazandıran başta Başbakanımız olmak üzere, bakanımıza, genel müdürümüze, milletvekillerimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

AK Parti Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, her zaman milyonluk yatırımların hayata geçirildiğini belirterek, temeli atılacak ve açılışı yapılacak devasa yatırımlarda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konya'nın Mavi Tünel ile, barajlar ve sulama sistemleri ile su sorununun aştığını vurgulayan Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise, Konya'ya yapılan kamu yatırımlarının üçte birinin DSİ'ye ait olduğunu belirterek, yatırımların hayırlı olmasını diledi.

KONYA'YA 5 AYDA 2 MİLYAR TL TUTARINDA 109 YATIRIM MÜJDESİ

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da, Konya'nın hizmetkarı olmaktan gurur duyduğunu belirterek başladığı konuşmasında 610 milyon TL tutarında 42 dev tesisinin açılış ve temel atma programının aynı anda yapılmasının Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin açık bir göstergesi olduğunu söyledi. Konya'ya son 5 ayda 109 yatırım müjdesi verdiklerini, tüm bunların toplam maliyetinin ise 2 milyar TL olduğunu dile getiren Eroğlu, bunun Konya için çok önemli olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin büyük hedeflere doğru koşan büyük bir ülke olduğunu, ülkeyi 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına taşıyacaklarını vurgulayan Bakan Eroğlu, Türkiye'nin 21. yüzyıla mührünü vuracağını kaydetti.

Konya Ovası Projesi'nin (KOP) DSİ'nin tozlu raflarında beklerken Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla çalışmalara başlandığını hatırlatan Bakan Veysel Eroğlu, Akdeniz'e boşa akan suları Konya'ya yönlendirerek 100 yıllık hayali gerçekleştirdiklerini, KOP ile Konya'ya yılda 650 ila 750 milyon metreküp arasında su geleceğini söyledi.

BELEDİYECİLİKTE KONYA'YI ÖRNEK GÖSTERİYORUZ

Mavi Tünel barajlarının çok verimli olduğunu, bu kapsamda Konya Büyükşehir Belediyesi'nin de bir hidroelektrik santrali yapacağını kaydeden Bakan Eroğlu, Konya'da yapılan belediyecilik hizmetlerini her zaman örnek gösterdiklerini dile getirdi. Bakan Eroğlu, “Konya'da o kadar güzel işler yapılıyor ki, her gelişimde Büyükşehir Belediyemizin yaptığı yatırımları görüyoruz. Atık sulardan yeşil alan sulaması yapıyorsunuz. Konya'ya gelirken yeşil bir şehre giriyoruz. Konya'yı artık Yeşil Konya olarak anıyoruz. Konya'mıza dünyanın hiçbir yerinde örneği olmayan tatlı su çeşmeleri yapıyorsunuz. Sizleri tebrik ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Mavi Regülatörü Apa-Hotamış İletim Kanalı'nda AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, Mavi Tünel İçme Suyu İsale Hattı'nda ise Vali Yardımcısı Hasan Karataş ile canlı bağlantı kuruldu. Daha sonra protokol mensupları hep birlikte butonlara basarak 34 yatırımın temelini atıp 8 yatırımın açılışını gerçekleştirdiler.

02/06/2013