Mavi Tünel-Konya İçme Suyu İsale Hattının Temeli Atılıyor


            Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Mavi Tünel’den Konya’ya içme suyu getirilmesi ile ilgili ana isale hattının temel atma töreni Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla atılıyor. Törende Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 42 dev tesisinin temel atma ve açılışı da yapılacak.


        Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü ile Devlet Su İşleri arasında imzalanan protokol gereği Mavi Tünel’den Konya’ya içme suyu getirilmesi ile ilgili ana isale hattının temel atma töreni ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 42 dev tesisinin temel atma ve açılış töreni düzenleniyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’da içme suyunun yüzde 80’inin yer altı sularından karşılandığını hatırlatarak, Mavi Tünel’in, Konya Ovası’nın sulanmasının yanında Konya’nın içme suyu ihtiyacının karşılanması açısından da büyük önem arz ettiğini ifade etti.

Göksu Nehri’nden Mavi Tünel yoluyla Konya bölgesine akacak sudan Konya Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde oturanların içme suyu ihtiyacının karşılanacağını kaydeden Başkan Akyürek, böylece yer altı sularına olan ihtiyacın azalacağını, Altınapa Barajı’nın da tamamen sulamaya ayrılacağını ve yeşil alan olarak düzenleneceğini dile getirdi.

Konya’nın en önemli kazanımlarından birinin hayata geçirilmekte olduğunu belirten Başkan Akyürek, 1 Haziran Cumartesi günü saat 11.00’da Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla temeli atılacak projenin Konya’nın 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacağını vurguladı.

Başkan Akyürek, Kültürpark’ta yapılacak Mavi Tünel İçme Suyu Ana İsale Hattı’nın temel atma töreni ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 42 dev tesisinin temel atma ve açılış törenine tüm Konyalıları davet etti.

31/05/2013