Liselilerden KOSKİ SCADA'ya ziyaretAdil Karaağaç Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri KOSKİ SCADA Merkezi'ni ziyaret ettiler. SCADA'nın kuruluş gayesi ve işleyişi ile ilgili Su Tesisleri Daire Başkanlığı SCADA Şube Müdürü Şener İşleyen'den bilgi alan öğretmen ve öğrenciler için provizyon eşliğinde bir de sunum yapıldı. SCADA'nın maksimum fayda, tasarruf ve kaliteye ulaşma noktasında önemli bir misyonu olduğunu öğrenen öğrencilere, “Su şebekemizin bir kısmı uzaktan kumanda ve kontrol sistemiyle işletilmekte olup, enerji, işgücü ve su tasarrufu sağlanmaktadır. KOSKİ olarak su yönetiminde isabetli kararlar almak ve verimli işletme yapabilmek için su üretimi ve dağıtımında SCADA sistemi kullanmaktayız. Maksimum fayda, tasarruf, kalite, insana ve çevreye saygı çerçevesinde sürekli iyileştirme gayesiyle gerçekleştirmek ve alanında öncü bir kuruluş olmak Genel Müdürlüğümüzün ilkeleridir” bilgileri verildi.
PROBLEMİ TANIMLAYAMAYAN, PROBLEMİ ÇÖZEMEZ
SCADA'nın sahada ihtiyaç duyulan tüm ölçümler ve denetleme işlemlerini yapan bir Merkez olduğu belirtilen ziyarette şu ifadelere yer verildi: “Problemi tanımlayamayan, problemi çözemez. Kaynakların daha verimli kullanılması, sistemin merkezi olarak izlenmesi ve yönetilmesi, anlık denetim imkanı, istatistik ve sürekli iyileştirme SCADA ile mümkündür. KOSKİ Genel Müdürlüğümüzün yanında İSKİ, ASKİ, İZSU, KASKİ, ASAT, BUSKİ, DİSKİ ve TASKİ de su üretim ve dağıtım SCADA sistemini kullanmaktadır.”
SCADA'NIN FAYDALARI NELERDİR?
Kuyu, pompa istasyonları ve depolardaki tüm bilgiler on-line izlenerek, gerekli kontrol ve kumandalar sağlanmıştır. Bu sayede kuyulara kumanda için gidilme zorunluluğu kaldırılmış ve depo taşmaları önlenmiştir. Ayrıca, kuyularda ortaya çıkan arızanın çeşidi belirlenerek, ilgili ekibin arızaya gönderilmesi sağlanmıştır. Sistemin tüm bunların yanında tasarruf sağlama gibi faydaları da vardır. Demantlı tarifeye uyulması bilgisayar tarafından yapıldığından ve hız kontrol cihazları kullanılarak şebekeye ihtiyaç kadar su pompalandığından enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

21/05/2013