KOSKİ, SU TASARRUFU ÇALIŞMALARINI İLÇE VE BELDELERDE DE SÜRDÜRÜYORKonya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, su tasarrufu konusunda yürüttüğü çalışmaları ilçe ve beldelere yayıyor.  İlk program Derbent İlçesi ve Çiftliközü Kasabası'nda gerçekleştirildi.
    Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Konya Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile birlikte su tüketiminde bilinçlendirme faaliyetleri kapsamında okullarda yürüttüğü çalışmaları ilçe ve beldelerde düzenlediği eğitim seminerleri ile devam ediyor. Konya merkezdeki okullarda, genelde tasarruf özelde su tasarrufu konulu eğitim seminerleri yürüten KOSKİ, bu seminerleri taşraya da taşıyor. Yazılı ve görsel çalışmalara paralel olarak su tasarrufu konulu programlar düzenleyen KOSKİ, ilçe ve beldelerde başlattığı çalışmaların ilkini Derbent İlçesi ve Çiftliközü Kasabası'nda gerçekleştirdi. Programa; KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş, Derbent İlçe Milli Eğitim Müdürü İshak Akyazıcı, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Öz, öğretmenler, öğrenciler ve belediye çalışanları katıldı.
    Derbent İlçesi Belediye Salonu'nda ve Çiftliközü Kasabası İlkokulu'nda düzenlenen seminerlerde küresel ısınma, mevsimlerde oluşan dengesizlik ve hızla büyüyen şehirlerin içme ve kullanma su problemleri anlatıldı. Türkiye'nin su zengini gibi görüldüğü ancak öyle olmadığı belirtilen seminerlerde, Ülkemizde kişi başına düşen yıllık ortalama su miktarının 1519 metreküp olduğu, suyu bilinçli kullanmazsak ileriki yıllarda su fakiri olacağımız ifade edildi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programlarda; su tüketiminde dikkat edilmesi gereken hususlar; mutfaktan banyoya, tarımsal sulamadan araç yıkamaya, damlatan musluk tamirinden ev tamizliğine kadar su kullanım alanları ile ilgili bilgiler verildi, nasıl su tasarrufu yapılacağı anlatıldı. Alışkanlıkların terk edilmesi, su tasarrufu konusunda oluşacak bilincin önümüzdeki yıllarda farkındalık oluşturabileceği belirtilen seminerler, öğrencilere izletilen su ve su tasarrufu ile ilgili eğitici ve eğlenceli animasyonlar; karaçam tohumlu kalem, su tasarrufu konulu hikâye ve masal kitapları dağıtımı ile sona erdi.15/02/2013