KOSKİ UYARDI: KIŞ İÇİN TESİSATINIZDA TEDBİR ALIN


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü kış aylarının yaklaşmasından dolayı su abonelerini, sayaç ve abone şube yolu şebekesi donmasına karşı uyardı. Donmaya karşı tedbir alınması, donma söz konusu olduğunda herhangi bir müdahalede bulunmadan Alo 185'in aranması istendi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü yaklaşan kış aylarında sayaç ve abone şube yolu şebeke donmasına karşı abonelerini uyardı. “Kış aylarında soğuktan sayaç, abone şube yolu şebekesi, iç tesisat ve tatlısu çeşmelerinin korunması gerekiyor.”diye belirtilen açıklamada; “Soğuktan koruma yapılmadığı taktirde hizmet alımının kesintiye uğramasının yanı sıra maddi hasarlar oluşmaktadır. Sayaç donmasında 29,50 TL aboneden bedel alınmaktadır. Abone yolu şebekesi donmasında ise açım işlemi için saatlik 51,20 TL ücret tahsil edilmektedir.”ifadelerine yer verildi.

“Kış için tedbir alınmadığından dolayı, geçen yıl sayaç donması sonucu 188.918 TL harcama yapılmıştır.”denilen açıklamada, hizmetin sürekliliği ve israfı önlemek için alınacak tedbirler şöyle sıralanıyor:

1- Sayacın bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılmalıdır. Sayaç bağlantıları ile vanalardan su sızıyor veya damlıyorsa, abone numarası belirtilmek suretiyle KOSKİ'ye bildirilmelidir.

2- Çok şiddetli soğuklarda muslukların çok az bir şekilde açık bırakılarak sayaçta ve tesisatta durgun su bırakılmaması tavsiye edilir.

3- Abonelerce tedbir alınmaması halinde; soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağı ve onarımının pahalı olacağı, hatta gövdesi patlayan sayacın tamir imkanı olmayıp hurdaya çıkacağı, ayrıca önemli miktarda su kaybına yol açacağı unutulmamalıdır. 

4- Donan sayaca ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir. Alo 185'den KOSKİ'ye bildirilmelidir.

22/11/2012