TATLISU ÇEŞMELERİNİN AMAÇ DIŞI KULLANIMI...


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, örnek uygulaması olan tatlı su çeşmeleri ile ilgili, hizmetin sürdürülebilirliği için bazı tedbirleri hayata geçiriyor.

Türkiye'ye örnek olan tatlı su hizmetini sürdürülebilirliği ve yaygınlaştırması için tatlı su çeşmelerinin amaç dışı kullanımlarının önüne geçmek isteyen KOSKİ, Tarifeler Yönetmeliğinin 42\1 maddesi gereği amaç dışı kullanımlarda 223,50 TL para cezası uyguluyor.
Konu ile ilgili KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş tarafından yapılan açıklamada “Konya'da 900 adet tatlı su çeşmesi ile hizmet veriyoruz. Tatlı su üretimi 7 kaynaktan gerçekleşiyor. Bunlar; Çayırbağı, Dutlu, Kırankaya, Beypınar, Mukbil, Şadiye ve Yeşil Efendi kaynak sularıdır. Yıllık 2 milyon 500 bin metreküp tatlı su üretimimiz bulunmaktadır. Tatlı su hizmet ağımız ise üç adet tatlı su gömme su deposu ve 400 bin metre tatlı su şebekesinden oluşmaktadır.

Sadece içme amaçlı üretimi gerçekleştirilen tatlısu hizmetinin; özellikle yaz aylarında araç, halı, dükkân ve ev önü yıkaması, bahçe sulaması vb. gibi amaç dışı kullanımı ile yaygınlaşmasına ve sürdürülebilirliğine engel teşkil ediyor. Tatlı su çeşmelerinin amaç dışı kullanımını önlemek üzere caydırıcı tedbirlerden ziyade bilinçlendirmeyi tercih ediyoruz. KOSKİ Genel Müdürlüğü Tarifeler Yönetmeliği'nin 42\1 maddesi gereği tatlı su çeşmesinin amaç dışı kullanımında 223,50 TL para cezası uygulanmaktadır. Ayrıca tatlı su şebekesine kaçak bağlantı yapılması durumunda 10.285 TL para cezası uygulaması bulunmaktadır. Amacımız ceza kesmek değildir. Amaç dışı kullanımın önüne geçerek tatlı su hizmet ağının daha yaygın hale gelmesini sağlamaktır. Bunun için cezai yaptırımdan çok tatlı su çeşme hizmeti konusunda bilinçlendirme faaliyetlerine hız veriyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Her 500 metre mesafede yer alan tatlı su çeşme hizmetinin yaygınlaşmasında ve sürdürülebilirliğinde en yük engelin tatlı su çeşmelerinin amaç dışı kullanımı olduğunu belirten Uzbaş, halkın amaç dışı kullanımda Alo 185 hattından bildirimde bulunarak sağlayacakları katkı ile tatlı su çeşme sayısını 1000 adete ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

14/09/2012