KESİNTİSİZ SU HİZMETİ İÇİN BİLİNÇLİ SU TÜKETİMİ


Aşırı sıcaklar, elektrik dalgalanmaları, ikindi ile iftar arası yapılan bahçe sulaması ve gereksiz su tüketimi, su hizmetinin ağırlaşmasına sebebiyet veriyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, son yılların en sıcak günlerinin yaşanması, elektrik dalgalanmaları, ikindi ile iftar arası yapılan bahçe sulaması ve gereksiz su tüketiminin iftar saatine doğru içme-kullanma su ihtiyacı hizmetinde aksaklıklara sebebiyet verdiğini, bu sebepten gereksiz su kullanımından kaçınılmasını ve sulamanın gece veya sabah erken saatlerde yapılması gerekliliğini belirtti.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

Son yılların en sıcak yaz mevsimini yaşamaktayız. Aynı zamanda Rahmet Ayı Ramazan'ı idrak ediyoruz. Su sıkıntımız olmamakla birlikte su kullanımında hizmetlerimizin daha sağlıklı ve kesintisiz devamı için abonelerimize sulama konusu başta olmak üzere su tasarrufu konusunda dikkatli olmalarını hatırlatmak istedik.

Su rezervi açısından oldukça iyi durumdayız. Bununla birlikte ilk defa Konya'da su tüketimi 270.000 metreküp\gün seviyesinin üzerine çıkmıştır. İftar saatlerinde içme-kullanma su ihtiyacının en pik yaptığı zaman olarak karşımıza çıkmaktadır. Aşırı sıcaklar, zaman zaman yaşanan elektrik dalgalanmaları, ikindi ile iftar saati arasında yapılan bahçe sulaması, gereksiz su kullanımı gibi hususlar su hizmetini iftar saatinde ağırlaştırmaktadır. İftar saatlerinde yapılan bahçe sulaması ve gereksiz su kullanımı su şebekesinden fazla su çekeceğinden şebekede basınç düşmesine yol açmakta, bu da içme-kullanma su hizmetini yavaşlatmaktadır. Ramazan ayı boyunca sulamanın özellikle içme-kullanma su ihtiyacının pik yaptığı iftar saatleri dışında; sabah veya gece yapılması ve gereksiz su kullanımından kaçınılması su hizmetinin kesintisiz devamını sağlayacaktır.

Türkiye'ye örnek olan bilinçli su tüketimi çalışmalarımızdan çok iyi geri dönüşler aldık. Su hizmetinde örnek şehir seçildik. Bu özelliklerimizin kazanılmasında abonelerimizin çok ciddi katkıları oldu. İçinde bulunduğumuz Rahmet Ayı Ramazan'ın ruhuna uygun düşecek olan bu katkılarının şu günlerde daha bariz devam edeceğini biliyoruz. Abonelerimizin Ramazan-ı şerifini kutluyor, bereketli geçirmelerini diliyoruz.
31/07/2012