Su Tüketiminde 250.000 Metreküp\Gün Seviyesi Geçildi


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, su tüketiminin pik seviyeye ulaştığı saatlerde yapılan sulamanın içme-kullanma su ihtiyacı hizmetinde aksamalara sebebiyet verdiği uyarısını yaptı.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, son yılların en sıcak günlerinin yaşanması sebebiyle su tüketiminin ilk defa 250.000 metreküp\gün seviyesinin geçildiğini, iftar saatine doğru park bahçe sulamasının içme-kullanma su ihtiyacı hizmetinde aksaklıklara sebebiyet verdiğini, bu sebepten sulamanın gece veya sabah saatlerinde yapılması gerekliliğini belirtti.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

Son yılların en sıcak yaz mevsimini yaşamaktayız. Aynı zamanda Rahmet Ayı Ramazan'ı idrak ediyoruz. Su sıkıntımız olmamakla birlikte su kullanımında hizmetlerimizin daha sağlıklı ve kesintisiz devamı için abonelerimize sulama konusu başta olmak üzere su tasarrufu konusunda dikkatli olmaları hususunu hatırlatmak istedik.

Su rezervi açısından oldukça iyi durumdayız. Bununla birlikte ilk defa Konya'da su tüketimi 250.000 metreküp\gün seviyesinin üzerine çıkmıştır. İftar saatlerinde içme-kullanma su ihtiyacının en pik yaptığı zaman olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı saatlerde yapılacak sulama, su şebekesinden fazla su çekeceğinden şebekede basınç düşmesine yol açmakta, bu da içme-kullanma su hizmetini yavaşlatmaktadır. Ramazan ayı boyunca sulamanın özellikle içme-kullanma su ihtiyacının pik yaptığı iftar saatleri dışında; sabah veya gece yapılması su hizmetinin kesintisiz devamını sağlayacaktır.

Su abonelerimiz ile yürüttüğümüz su tasarrufu çalışmalarında çok iyi geri dönüşler aldık, hatta Türkiye'ye örnek olduk. Konya tarihinde ilk defa 250.000 metreküp\gün tüketim seviyesinin üstüne çıktığımız şu günlerde, içinde bulunduğumuz Rahmet Ayı Ramazan'ın ruhuna uygun olarak su tasarrufunda abonelerimizin daha dikkatli davranacaklarını biliyoruz. Abonelerimizin Ramazan ayını kutluyor, bereketler getirmesini diliyoruz.

19/07/2012