Meram Çay Sulama uygulamasını 13 Haziran'da başlatıyor


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, her yıl düzenli olarak Meram'ın yeşil dokusunu korumak için gerçekleştirdiği Meram Çay Sulama uygulamasını 13 Haziran'da başlatıyor.
Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Meram'ın yeşil dokusunu sürdürebilirliği için her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Meram Çay Sulama uygulamasını 13 Haziran Çarşamba günü başlatılacağı ve ihtiyaca göre yaz döneminde devam ettirileceği belirtildi.
KOSKİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklama şöyle:
Her yıl düzenli olarak Meram'ın yeşil dokusunun sürdürülebilirliği için Meram'a 110 bin metre beton kanallar vasıtası ile Altınapa Baraj'ından sulama maksatlı su verilmektedir.
Bu yıl su rezervi açısından yağışlı periyotta olmamız sebebi ile herhangi bir olumsuz durum söz konusu değildir. Toplam 26 mahallemizde gerçekleşecek olan Meram Çay Sulama uygulaması, 13 Haziran Çarşamba günü başlatılacaktır. İhtiyaca göre de uygulama devam edecektir.
Yağışlı periyotta olmamız sulama abonelerimizi rehavete düşürmemelidir. Uzun süren kuraklık sebebi ile yüzey sularında artış olsa da yer altı su seviyesi de hal hazırda istenilen seviyede değildir. Bunun bilincinde olan sulama abonelerimizin sulama için gerekli bahçe düzenlemesini yapmaları ve sulama esnasında bahçelerinde olmaları,  hem su tasarrufu; hem de ürün kalitesi açısından önemli etken olacaktır.

12/06/2012