KOSKİ, Tam Donanımlı Şebeke Kontrol Aaracını Hizmete AldıKonya Büyükşehir  Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü su kayıp kaçakları önlemek su şebekesinin daha sağlıklı işletilmesini sağlamak, su şebekesinin geçtiği yerlerde kayıp kaçaklara bağlı yüzey bozukluklarının önüne geçmek üzere tam donanımlı Mobil Su Kayıp Kaçak Arama Aracı'nı hizmete aldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, 4 milyon 525 bin metre içme kullanma su şebekesi, 456 bin metre tatlısu şebekesi olmak üzere toplam 4 milyon 982 bin metre içme su şebekesi ile hizmet veriyor. KOSKİ, zaman içerisinde çeşitli etkenler sebebiyle içme su şebekesinde meydana gelen kayıp ve kaçakların, su şebekesinin geçtiği yerlerde kayıp kaçaklara bağlı yüzey bozukluklarının ve su israfının önüne geçmek,  su şebekesinin daha sağlıklı işletilmesini sağlamak üzere tam donanımlı Su Şebeke Kontrol Aracı'nı devreye aldı.
 
 Hizmete alınan Su Şebeke Kontrol Aracı üzerinde;  metal boru ve telefon, elektrik, vb. gibi kablo hatlarının tespiti için kullanılan Kablo Tespit Dedektörü ( Cable Locator ), kaybolan döküm kapakların tespiti için kullanılan Metal Tespit Dedektörü (Metal Locator), Yeraltındaki altyapıyı gösteren Yer Altı Radarı, boru üzerinde arızanın noktasal yerini tespit eden Korelatör Cihazı ( Correlator ), güzergâhı bilinmeyen plastik abone hatlarının tespiti için kullanılan Plastik Hat Tanımlayıcı (Plastic Pipe Locator ), hassas su sızıntısı yeri tespiti yapabilen Yer Mikrofonu (Electro-Acoustic Water Leak Detection), su arızasının varlığını tespit amacıyla 24 saat dinleme yapabilen Ses Kaydediciler( Noisser Logger ), su şebekesi üzerindeki basıncın 24 saat takibi için kullanılabilen basınç Kaydediciler ( Pressure Logger ) yer almaktadır.

Su Şebeke Kontrol Aracı, hizmet verdiği bölgede önce mevcut su şebeke ve abone şube yolu hatlarını tespit edecek, sayısal ( koordinatlı ) hale getirecek, oluşturulan sayısal harita üzerinden aktif su kaybı taramaları ile su sızıntıları bularak tamirine imkan sunacaktır.

Son teknoloji ile donatılmış Su Şebeke Kontrol Aracı ile içme suyu şebekesi periyodik olarak taranarak mevcut su kayıp miktarı minimuma indirilmesi hedefleniyor.

05/04/2012